02/10/2023
Πλατειακοί 9 18 12 14 - 53 -
Brazzers 18 18 10 19 - 65 -

Νίκη ψυχολογίας οι Brazzers!

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Ελίτ πέτυχαν το βράδυ της Δευτέρας οι Brazzeds, σε ένα παιχνίδι που είχαν τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια και παρά τις επανειλημμένες προσπάθειες των Πλατειακών να επιστρέψουν, δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη επικρατώντας με 53 – 65.

Οι δυο ομάδες προέρχονταν από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα και αυτό το έκανε από μόνο του σαφές πως ήθελαν οπωσδήποτε να σπάσουν το ρόδι.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν στην μεγαλύτερη διάρκεια του ισορροπημένο, με Ντιμπ(4),Τρούσσα(3) και Κανταρτζή να σκοράρουν για τους Πλατειακούς και τους Brazzers να απαντούν με κορυφαίο τον Κούρογλου(7), για το 9-12. Στο τελευταίο λεπτό, ο Μπάρμπας πήρε φωτιά από τα 6.75 και με δύο συνεχόμενα τρίποντα διαμόρφωσε το 9 – 18.

Άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους Πλατειακούς να μπαίνουν πολύ δυνατά και με το δίδυμο Λουγιάκη με 5 και Ντιμπ με 4 πόντους αντίστοιχα να κουβαλούν την επίθεση, να φέρνουν το ματς στην απόλυτη ισορροπία(20-20).Οι Brazzers δεν φάνηκαν να πτοούνται από το νωθρό ξεκίνημα και με τον Αθηναίο(9) κυρίαρχο στις δύο ρακέτες και τον Δαρδαμάνη(5) να κερδίζει προσωπικές μονομαχίες, κατάφεραν να χτίσουν διαφορά 9 πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου(27-36).

Κλειστό παιχνίδι είχαμε και στην τρίτη περίοδο, με τον Κοντομίχη να παλεύει στην επίθεση των Πλατειακών σκοράροντας τους μισούς(6) πόντους της ομάδας του και τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις πάλι με το δίδυμο Αθηναίο και Δαρδαμάνη που πέτυχαν από 5 πόντους έκαστος, κρατώντας το υπέρ τους 39 – 46.

Με τον Κοντομίχη να ξεκινάει καυτός για τους Πλατειακούς με 7 πόντους ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος, όμως η άμεση απάντηση των φιλοξενούμενων με Κούρογλου και Αρβανίτη να σκοράρουν από 4, έκαναν το σκορ 46 – 54. Οι γηπεδούχοι δε φάνηκαν να παρατούν το ματς, έτρεξαν σερί 7 – 2 με Κανταρτζή, Ζευγώλη και Χριστοφορίδη πλησιάζοντας σε 53 – 56. Το φινάλε της αναμέτρησης ανήκε και πάλι στους Brazzers. Με πολλές δυνάμεις, μεγαλύτερο πάθος και καθαρό μυαλό από Αρβανίτη, Αθηναίο και Χαλκιόπουλο, η παρέα του Δαρδαμάνη, δεν άφησε το ματς να της γλιστρήσει και επικράτησε με 53 – 65, πανηγυρίζοντας παράλληλα την πρώτη της νίκη στην φετινή σεζόν.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αθανάσιος Δαρδαμάνης με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Ντιμπ με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Πλατειακοί είχαν 14 / 39 δίποντα, 5 / 26 τρίποντα, 10 / 11 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Οι Brazzers είχαν 17 / 50 δίποντα, 7 / 20 τρίποντα, 10 / 18 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Πλατειακοί(Δρελιώζης): Αναστασάκης, Βαρυπάτης 6(7ρ.), Δρελιώζης, Ζευγώλης 2, Κανταρτζής 12, Κοντομίχης 14(7ρ.), Λουγιάκης 6, μου φίλη, αντί 87, Τρούσας 3, Χριστοφορίδης 2.

Brazzers (Δαρδαμάνης): Αθηναίος 15 οκτώ, Αμπατζόγλου, αρβανίτης 10, δαρδαμάνη 16, Κατερίνης 2, Κουρογλου 17, μπάρμπας 68, Σαμπάνης, Χαλκιόπουλος 6.

Τι μας άρεσε: Τα σερί που έτρεχαν κατά διαστήματα οι δυο ομάδες.