45
Aces 11 11 11 12 - 45 -
Orlando Tragics 16 15 15 18 - 64 -

Νίκη ψυχολογίας για τους Orlando Tragics!

Βράδυ Παρασκευής στο Basketaki Arena οι Aces υποδέχθηκαν τους Orlando Tragics για την 8η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League. Οι «Τραγικοί» παρουσιάστηκαν αποφασισμένοι να βάλουν τέλος στο αρνητικό σερί των 5 ηττών και τα κατάφεραν όντας καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και επικρατώντας με 45-64. Νέα ήττα για τους Aces που βρέθηκαν μακριά από τον καλό τους εαυτό και υποχώρησαν στο 4-4. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν στο ξεκίνημα οι μετέπειτα νικητές. Με τους Μοσχολιό (5π.), Αγγελιδάκη (5π.), Κριαλάκο (4π.) και Σιμιτιάν (4π.) να ξεχωρίζουν οι Orlando μπήκαν σε θέση οδηγού. Σε κοντινή απόσταση παρέμειναν οι «Άσσοι» χάρη στα καλάθια των Γ. Κοντακιώτη (5π.), Μπατζάκα (4π.) και Θεοφάνη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-16.

Παρόμοιο το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 11-15. Το δίδυμο Αγγελιδάκης (5π.) – Κριαλάκος (4π.Π) συνέχισε να σκοράρει με συνέπεια για τους «Τραγικούς» που διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα. Οι Aces βασίστηκαν εκ νέου στους Γ. Κοντακιώτη (6π.), Μπατζάκα (3π.) και Θεοφάνη (2π.), όμως πήγαν στα αποδυτήρια με -9. Σκορ ημιχρόνου, 22-31.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του ΤΣΑΜΟΥΡΑ (6π.) συνέχισε να ελέγχει την κατάσταση δίνοντας διψήφια τιμή στο προβάδισμά της και απλοποιώντας αρκετά την υπόθεση νίκη. Οι Aces παρότι δοκίμασαν να ανεβάσουν την ένταση στην άμυνά τους, δεν κατάφεραν να πλησιάσουν. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 33-46.

Στο φινάλε οι Tragics με πρωταγωνιστή τον Κριαλάκο (8π.) διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς και έβαλαν το κερασάκι στην τούρτα. Οι Aces επιχείρησαν να βελτιώσουν την εικόνα τους, με τον Μουστακάτο (6π.) να «ξυπνά» στο τέλος σκοράροντας 6 πόντους με δύο τρίποντα. Κάπως έτσι, λοιπόν, οι Tragics απέδρασαν με το ροζ φύλλο στη συλλογή τους και επικεντρώνονται στο προσεχές ματς απέναντι στους Old Stars. Επόμενο εμπόδιο για τους Aces οι φορμαρισμένοι και ιστορικοί Λεγάμενοι.

Στο τέλος του αγώνα οι Aces είχαν 17/67 δίποντα, 2/9 τρίποντα και 5/12 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Orlando Tragics είχαν 20/35 δίποντα, 3/18 τρίποντα και 15/32 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Μοσχολιός με 10 πόντους και double-double, έχοντας 3/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 2 μπλοκ σε 32 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Μπατζάκας με 9 πόντους, έχοντας 5/12 δίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Aces (Κοντακιώτης)  : Ευμορφόπουλος 1, Θεοφάνης 10, Κοζανίδης, Κοντακιώτης Γ 13, Λαντζάκης 2, Μουστακάτος 6 (2), Μπατζάκας 11, Τσουτσουράκης 2.

Orlando Tragics (Σιμιτιάν) : Αγγελιδάκης 13 (3), Κριαλάκος 17, Κωνσταντίνου 4, Μοσχολιός 10, Σιμιτιάν 6, Τσαμουράς 8, Τσοχαντάρης 6

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.