08/11/2023
Slam Ducks 10 10 23 18 - 61 -
Skroutz 8 14 17 18 - 57 -

Νίκη ψυχολογίας για τους Slam Ducks!

Μετά από ένα τρομερό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, οι Slam Ducks ήταν ψύχραιμοι στο φινάλε και λύγισαν το Skroutz με 61-57 στο κλειστό του ΣΕΦ για την όγδοη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της D2-League!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Slam Ducks να προηγούνται με 10-8, χάρη σε τρίποντα των Σαφρά - Μαυροζούμη και βοήθειες των Μαργάνη - Τσουμάκου. Ο Ξένος και ο Μερεμέτης με 3 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 2 πρόσθεσε ο Καντιδάκης.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου με 8 συνεχόμενους πόντους του Μητσοτάκη και τρίποντο του Δούμα, το Skroutz προσπέρασε με 14-19 και πήγε τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 20-22! Ο Σαφράς ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το διάστημα, πετυχαίνοντας τους 8 από τους 10 πόντους της ομάδας του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι επιθέσεις των δύο ομάδων πετούσαν φωτιές και με τρία τρίποντα του Σαφρά, 5 πόντους του Λειβαδή, 4 του Τσουμάκου και τρίποντο του Χάλδα, η παρέα του Ισαακίδη έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 43-33. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι και με δύο τρίποντα του Μητσοτάκη και 6 πόντους του Μερεμέτη, μείωσαν στους 4, 43-39, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Πάπιες" άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Μαργάνη, Σαφρά και Μαυροζούμη, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 61-57. Για το Skroutz στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Μητσοτάκης, Παπαδόπουλος και Καντιδάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/16 βολές, 12/29 δίποντα και 9/18 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/17 βολές, 13/47 δίποντα και 8/27 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Betsson MVP των Slam Ducks ο Σαφράς με 24 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 2/6 δίποντα και 6/10 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος του Skroutz ο Μητσοτάκης με 23 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/7 δίποντα και 6/10 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Slam Ducks (Ισαακίδης): Σαφράς 24 (6), Ισαακίδης, Χάλδας 3 (1), Λειβαδής 6, Μαυροζούμης 14 (2), Μαργάνης 7, Τσουμάκος 7

Skroutz (Παπαδόπουλος): Χριστοφύλλης, Καντιδάκης 8, Αυγουλής, Μερεμέτης 11, Μητσοτάκης 23 (6), Ξένος 5, Παπαδόπουλος 5 (1), Δούμας 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες, αλλά και οι εμφανίσεις των Σαφρά - Μητσοτάκη!