11/03/2022
Τα Βουνά - - - - - 49 -
Promitheas Oldschool - - - - - 72 -

Νίκη ρουτίνας για τον Promithea!

Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Master League, οι Ι5 αναμετρήθηκαν με τον Promitheas Old School. Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερο, καθώς και οι 2 ομάδες είχαν ελλείψεις. 49-72 ήταν το τελικό σκορ με τον Προμηθέα να πατάει το γκάζι στο 4ο δεκάλεπτο και να καθαρίζει το παιχνίδι!

Μια διαφορά 5 πόντων δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι στο 1ο δεκάλεπτο (11-16). Οδηγοί για τον Προμηθέα ήταν οι Γκορτσίλας (6) και Τσούδης (5). Για τους Ι5 2 καλάθια πέτυχε ο Παπανικολάου και 1 δύσκολο τρίποντο έβαλε ο Δόγκαλης.

Πλήρως ισορροπημένη ήταν η 2η περίοδος κάτι που το μαρτυράει και το επιμέρους 13-13. Τον χαβά τους συνέχισαν οι Παπανικολάου και Δόγκαλης που είχαν από 5 πόντους έκαστος. Τους 10 πόντους συνολικά έφτασε ο Γκορτσίλας, ενώ από 1 τρίποντο έβαλαν Τσούδης και Σοφιανόπουλος για τον Προμηθέα.

Στο +9 έφτασε ο Promitheas Old School στο 3ο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Λεονάρδου με αργά αλλά σταθερά βήματα επέβαλλε τον ρυθμό της. Άλλους 5 πόντους πέτυχε ο Γκορτσίλας με τον Λιόλιο να έχει 4. Σειρά στο σκοράρισμα για τους μόλις 6 Ι5 πήρε ο Αναστασόπουλος με 8 πόντους και καταπληκτικές άμυνες. 13-17 ήταν το επιμέρους σκορ.

Ο Προμηθέας πάτησε το γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο. Έπαιξε άμυνα για σεμινάρια, με τον Λαζανά και τον Λεονάρδο να δίνουν την μία τελική πάσα μετά την άλλη. 7 πόντους με τρίποντο buzzer beater έβαλε ο Λιόλιος, ενώ 9 πόντους έβαλε ο Τσούδης που κάλυψε και με το παραπάνω το κενό του Κλαουδάτου. 5 πόντους είχε ο Παπανικολάου για τους μαχητικούς αλλά αριθμητικά λίγους Ι5. 49-72 ήταν το τελικό σκορ.

Mvp του αγώνα ήταν ο Λουκάς Λεονάρδος με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ (4-7), 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη σε 29:24 λεπτά συμμετοχής. Ο Δημήτρης Αναστασόπουλος ξεχώρισε για τους ηττημένους με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ (4-3), 1 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 4 λάθη σε 35:44 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, οι Ι5 είχαν 18/77 σουτ (23,4%), 5/30 τρίποντα (16,7%), 8/11 βολές (72,7%), 38 ριμπάουντ (11-27), 8 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 9 λάθη. Ο Προμηθέας είχε 28/67 σουτ (41,8%), 7/24 τρίποντα (29,2%), 9/15 βολές (60%), 51 ριμπάουντ (12-39), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 14 λάθη.

Ι5(Αρτέμης): Αρτέμης 3, Τσιρώνης 2 (8 ριμπ), Δόγκαλης 8 (8 ριμπ), Αναστασόπουλος 16 (7 ριμπ), Παπανικολάου 18 (9 ριμπ), Αγγιούς 2.

Promitheas Old School(Λεονάρδος): Σοφιανόπουλος 6, Τσούδης 17 (8 ριμπ), Λεονάρδος 11 (11 ριμπ, 7 ασίστ), Γκορτσίλας 15 (12 ριμπ), Λιόλιος 12, Λαζανάς 6 (6 ασίστ), Στολάκης 5 (7 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η γεμάτη στατιστική του Λεονάρδου!