12/03/2023
Anonymous BC 19 23 19 26 - 87 -
Iron Maidan 12 10 10 15 - 47 -

Νίκη ρουτίνας για τους Anonymous!

Εύκολο βράδυ Κυριακής για τους Anonymous BC, οι οποίοι επικράτησαν εύκολα των Iron Maidan στο Κλειστό Γυμναστήριο Μπουρναζίου. Οι Maidan είχαν πολλές ελλείψεις, ενώ οι Anonymous BC κατέβηκαν πλήρεις στο παιχνίδι και αυτό τους βοήθησε να πάρουν από νωρίς τα ηνία του αγώνα και εν τέλει να φτάσουν σε μια άνετη επικράτηση.

Οι Anonymous BC ξεκίνησαν με φόρα τον αγώνα και έδειξαν τις προθέσεις τους από το πρώτο λεπτό. Από την άλλη οι Maidan προσπαθούσαν να κρατηθούν στο παιχνίδι κυρίως με προσπάθειες του Μακρή και κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 19-12 υπέρ των Anonymous.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Anonymous μπήκαν με ξεκάθαρο στόχο να τελειώσουν από νωρίς το παιχνίδι, με τον Κουρτέση να συνεχίζει να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων τους και τους Maidan να προσπαθούν με κάποιους αιφνιδιασμούς να σκοράρουν και να καλύψουν την αδυναμία τους στο σετ παιχνίδι. Κάπως έτσι το ημίχρονο έληξε με τους Anonymous να προηγούνται με 20 πόντους διαφορά 42-22.

Το τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο και μέχρι το τέλος του ο Κουρτέσης, που δεν είχε αντίπαλο, είχε φτάσει τους 20 πόντους. Δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα των Maidan, οι οποίοι άρχισαν να δείχνουν έντονα σημάδια κόπωσης και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 61-32 κατά τους.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς οι άμυνες πλέον είχαν πάει περίπατο και οι δύο ομάδες έπαιζαν ξεκάθαρα για τη χαρά του αθλήματος. Οι Anonymous αργά και σταθερά έφτασαν τους 87 πόντους, ενώ οι Maidan έμειναν στους 47 και έτσι οι πρώτοι πήραν μια σημαντική νίκη πολύ πιο εύκολα από ό,τι ίσως περίμεναν.

Betsson MVP της αναμέτρησης ήταν ο Ουζουνίδης με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 8 ασσίστ και 1 μπλοκ!

Οι Anonymous BC τελείωσαν τον αγώνα με 27/56 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 6/12 βολές, 63 ριμπάουντ και 26 ασίστ για 16 λάθη. Από την άλλη οι Maidan είχαν 17/47 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 4/8 βολές, 25 ριμπάουντ και 10 ασίστ για 17 λάθη.

Anonymous BC: Αλεφαντινός 1, Ουζουνίδης 10 (2), Κουρτέσης 22, Καστρινός 8 (2), Αναγνωστόπουλος 6, Γαλανάκης 3 (1), Δρακόπουλος 11, Ελευθεριάδης, Μπουτσικάκης 9 (3), Στεφανάτος 15 (1), Φιλαρτζής 2

Iron Maidan: Μακρής Αρ. 13 (2), Μακρής Δημ. 10, Μαλτέζος Αγ. 8, Μαλτέζος Θ. 8, Γεράκος 8