02/03/2022
Oklaχώμα - - - - - 76 -
Think Digital - - - - - 43 -

Νίκη ρουτίνας για την αρμάδα του Μπερδέση.

Δύσκολη ήταν η επιστροφή της Think Digital Group στα παρκέ, καθώς αντιμετώπισε την πολύ φορμαρισμένη ομάδα του Μπερδέση. Η OklaΧώμα κατάφερε να «καθαρίσει» το παιχνίδι από το 1ο δεκάλεπτο και με τον τρόπο αυτό να περάσει στα προημιτελικά του κυπέλλου. 76-43 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα!

Μια διαφορά 13 πόντων δημιούργησε η OklaΧώμα στο 1ο δεκάλεπτο. Από 2 καλάθια είχαν Γκάβρανιτς, Ρήγκος και Γεωργακόπουλος. Από 1 καλάθια έβαλαν Καπερώνης και Γεωργακόπουλος για την εκτός ρυθμού TDG. 17-4 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στο +33 έφτασε η OklaΧώμα βάζοντας 33 πόντους σε 10 λεπτά. Με το ημίχρονο να τελειώνει και το ταμπλό να δείχνει 50-17, η OklaΧώμα εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση! 6 τρίποντα έβαλε η ομάδα του Μπερδέση, ενώ από την άλλη πλευρά, η Think Digital Group είδε Μαρίνη και Σταγκίδη να έχουν από 4 πόντους.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι 2ο ομάδες προσπάθησαν να το χαρούν. Είδαμε ωραίες φάσεις, τρίποντα και φαντεζί πάσες. 5 διαφορετικοί παίχτες σκόραραν για την OklaΧώμα με 1ο σκόρερ τον Μπερδέση που είχε 5. 3 καλάθια έβαλε για τους φιλοξενούμενους ο Σταγκίδης. 15-13 ήταν το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν και η 4η περίοδος. Το ματς τελείωσε 76-43 με άμεσο αποτέλεσμα, η OklaΧώμα να περνάει στην επόμενη φάση. Στους 10 πόντους έφτασε η Μπερδέσης, ενώ 1 δύσκολο καλάθι έβαλε ο Γεωργακόπουλος. 2 τρίποντα πέτυχε ο Γεωργακόπουλος για την Think Digital Group.

Mvp του αγώνα ήταν ο Θανάσης Γεωργακόπουλος με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ (6-3), 1 ασίστ και 1 λάθος σε 16:55 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Σταγκίδης με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ (4-6), 3 ασίστ και 3 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η OklaΧώμα είχε 27/45 δίποντα (60%), 7/34 τρίποντα (20,6%), 3/6 βολές (50%), 52 ριμπάουντ (15-37), 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 5 λάθη. Η Think Digital Group είχε 15/47 (31,9%), 4/28 τρίποντα (14,3%), 1/9 βολές (11,1%), 43 ριμπάουντ (13-30), 9 ασίστ, 4 κλεψίματα και 10 λάθη.

OklaΧώμα(Μπερδέσης): Μπερδέσης 10, Πουλουπάτης 7 (7 ριμπ), Ρήγκος 10, Γκάβρανιτς 4, Γεωργακόπουλος 14 (9 ριμπ), Παναγόπουλος 9, Πετρίτσης 4, Ψαλτάκης 14, Ορφανίδης 4 (8 ριμπ).

Think Digital Group(Καπερώνης): Καπερώνης 7 (7 ριμπ), Σταγκίδης 13 (10 ριμπ), Βακιρτζόγλου 3, Κανούτος 2, Μαρίνης 6 (12 ριμπ), Καραμπάλης, Γεωργακόπουλος 12.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Παναγιώτης Ρήγκος που πέτυχε 10 πόντους με 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Τι μας άρεσε: Το ποσοστό διπόντων της OklaΧώμα (60%)!