10/10/2024
Κουκουβάγιες BC 16 9 10 9 - 44 -
The Hoopers 18 6 13 13 - 50 -

Νίκη στα σημεία για τους Hoopers

Το πρώτο δεκάλεπτο διακρινόνατ από μάχες σώμα με σώμα με τις δύο ομάδες,πολύ διαβασμένες να καταφέρνουν να περιορίσουν τα επιθετικά ατού των αντιπάλων τους. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Hoopers να προηγούνται με 16-18 χάρη σε ένα εύστοχο buzzer beater lay up.

Οι δύο ομάδες στηρίχθηκαν αρκετά στην άμυνα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και έριξαν κατακόρυφα τον ρυθμό στην επίθεση κάτι που έδειχνε να ωφελεί τις Κουκουβάγιες αφού κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο μισό της αναμέτρησης προηγούμενοι με 25-24

Οι Κουκουβάγιες ξέφυγαν με 31-24 και έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κατάφεραν να προηγηθούν με 33-34 αρχικά για να κλείσουν την περιοδο με το σκορ 35-37 υπέρ τους

Έχοντας πλέον το μομέντουμ υπέρ τους οι Hoopers κρατούσαν ένα μικρό προβάδισμα καθόλη την διάρκεια της περιόδου. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του παιχνιδιού άλλα οι φιλοξενούμενοι πιο ψύχραιμοι τις τελευταίες κρίσιμες στιγμές κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα από την Respect Arena