08/10/2020
Greek Freaks 17 3 14 14 - 48 -
Termites 14 12 6 12 - 44 -

Νίκη στα σημεία οι Greek Freaks!

Το βράδυ της Τετάρτης 8 Οκτωβρίου, η Basketaki Arena φιλοξένησε παιχνίδι για την πρώτη αγωνιστική του έκτου ομίλου της D2 .Οι Greek Freaks του Νίκου Τσουράπη ήταν ελαφρώς καλύτεροι και επικράτησαν με 48-44 απέναντι στους Termites του Γιώργου Αποστολόπουλου.

Ορεξάτες μπήκαν οι δυο ομάδες στο ματς. Οι Τερμίτες προηγήθηκαν γρήγορα με Καρκατσέλη, Φιλιππαίο και τρίποντο του Μπιμπούδη, για να απαντήσουν οι Freaks με Ιωαννίδη(4),Υφαντόπουλο(4) και Τσαμπαρλή (10 – 7). Στη συνέχεια οι πορτοκαλί αντέδρασαν με τον Καρκατσέλη να πετυχαίνει 7 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι με Ιωαννίδη, Σωτηρόπουλο και Υφαντόπουλο να σκοράρουν πέρασαν και πάλι μπροστά 17 – 14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Freaks πέτυχαν μόνο ένα καλάθι με τον Υφαντόπουλο και βολή με τον Τσουράπη, με αποτέλεσμα οι Τερμίτες που ήταν αρκετά καλοί στην επίθεση, με πέντε διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 20 – 26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να μπλοκάρουν στην επίθεση, καθώς πέτυχαν τρία καλάθια με Φιλιππαίο , Χριστόπουλο και Μπιμπούδη. Οι Greek Freaks το εκμεταλλεύτηκαν και με Τσαμπαρλή(4), Τσουράπη(4), Γιαννόπουλο και Προκάκη να οδηγούν στην επίθεση πήραν προβάδισμα με 34 – 32.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να σκοράρουν με Τσουράπη(4) και Θεοχάρη και τους φιλοξενούμενους να απαντούν με Σπανό , Αποστολόπουλο(4) και Φιλιππαίο (40 – 39.). Με 4 λεπτά να απομένουν για την λήξη του ματς , οι Freaks με Τσουράπη και Θεοχάρη να πετυχαίνουν από 4 πόντους κλείδωσαν την νίκη, καθώς το τρίποντο του Μπιμπούδη και οι βολές του Φιλιππαίου δεν έφταναν για να γυρίσει το ματς. Το τελικό 48-44 έδωσε την πρώτη νίκη στους Greek Freaks!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Τσουράπης με 13 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Μπιμπούδης με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι Freaks είχαν 20/58 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 7/20 βολές, κατέβασαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη. Οι Termites είχαν 17-43 δίποντα, 4-27 τρίποντα, 6-15 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Greek Freaks(Τσουράπης): Γιαννόπουλος 3, Κ. Σκλαβενίτης, Ιωαννίδης 7(6ρ.), Προκάκης 2 , Σ. Σκλαβενίτης, Σωτηρόπουλος 3, Τσαμπαρλής 6(10ρ.), Τσουράπης 13(15ρ.), Υφαντόπουλος 8(6ρ.), Θεοχάρης 6.

Termites(Αποστολόπουλος): Αποστολόπουλος 4(8ρ.), Καρκατσέλης 11, Μπιμπούδης 11(8ρ.),Πολύδωρος 2, Σπανός 4, Φιλιππαίος 7(7ρ.), Χατζητσομπάνης, Χριστόπουλος 5(6ρ.).

Τι μας άρεσε: Το αμφίρροπο φινάλε του αγώνα και οι πλαστικές κινήσεις του Νίκου Τσουράπη!