22/11/2022
Jackals 19 15 18 14 12 78 -
Maccabi Tel Axyn 13 9 17 27 8 74 -

Νίκη στην παράταση για τους Jackals!

Ξεκίνησαν δυναμικά την πρώτη περίοδο οι Jackals και κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του παιχνιδιού από νωρίς με τον Παπακωνσταντίνου και τον Μπουλγουράνο να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση και να πετυχαίνουν το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Maccabi Tel A Xyn προσπάθησαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους και με τον Κρίτσα να πετυχαίνει σημαντικούς πόντους κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 19-13.

Στην δεύτερη περίοδο οι Jackals έπαιξαν ακόμα πιο πιεστική άμυνα και με όμορφες συνεργασίες των Λιάτσικου και Βούλγαρη κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά ακόμα περισσότερο. Οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν λύσεις στην επίθεση και έχοντας μεγάλη αστοχία απο την περιφέρεια βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 34-22.

Στην τρίτη περίοδο οι Mccabi Tel A Xyn μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το παιχνίδι. Η αντεπίθεση ξεκίνησε με τον Κρίτσα και τον Τσώνη να είναι μπροστάρηδες στο σκοράρισμα, όμως οι γηεδούχοι βρήκαν λύσεις με όμορφες συνεργασίες και πλουραλισμό στην επίθεση καταφέρνοντας να διατηρήσουν το προβάδισμα διαμορφώνοντας το 52-39.

Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο. Βελτίωσαν ακόμα περισσότερο την άμυνα τους και αυτό τους βοήθησε να βρουν ρθμό στην επίθεση με τον Μεϊντανή να πετυχαίνει σημαντικούς πόντους. Οι Jackals δυσκολεύτηκαν στο σκοράρισμα και είδαν την διαφορά τους να ροκανίζεται γρήγορα, αυξάνοντας την πίεση στην πλάτη τους με αποτέλεσμα το σκορ της τέταρτης περιόδου να βρεί τις δύο ομάδες ισόπαλες με 66-66.

Στην παράταση οι Maccabi Tel A Xyn συνέχισαν την αντεπίθεση τους αλλά η κόπωση από την υπερπροσπάθεια των παικτών ήταν εμφανής. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των αντιπάλων τους και με σωστές επιλογές στην επίθεση πήραν την νίκη με 78-74.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Κωνσταντίνος Λιάτσικος με 23 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γιώργος Κρίτσας με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

Jackals: Αναστασάκης 5(1), Μπουλγουράνος 18(1), Καραμανώλης 2, Τάσκας 7(2), Λιάτσικος 23, Βούλγαρης 6, Γκούμας 7, Παπακωνσταντίνου 10(2).

Maccabi Tel A Xyn: Κρίτσας 19(2), Δερμεντζίδης 5, Μεϊντανής 17(1), Καλουπτσόγλου 5(1),  Τερζούδης 2, Καραθάνος 2, Κελέκης 2, Βεργίδης 6(2), Τσώνης 16(2).

Τι μας άρεσε: Η επιμονή που έδειξαν οι παίκτες της Maccabi Tel Axyn που κατάφεραν να επιστρέψουν και να πάνε το παιχνίδι στην παράταση.