24/01/2023
Remax Domino 11 20 20 15 6 72 -
Φαβορί-τες BC 15 18 17 16 3 69 -

Νίκη στην παράταση για τους Remax Domino!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Φαβορί-τες BC και κατάφεραν να πάρουν από νωρίς κεφάλι στο σκορ με τον Ζανδέ και τον Καρακάνα να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια κοντά στη ρακέτα. Οι Remax Domino δεν άργησαν να απαντήσουν με τον Κάγκα να συνεργάζεται άψογα με τον Ζγέρα διαμορφώνοντας το 11-15.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους προσπαθώντας να περάσουν μπροστά στο σκορ. Με τον Χουλιάρα να τρέχει γρήγορα το γήπεδο μοιράζοντας ασσίστ στους συμπαίκτες τους οι Remax Domino κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά. Οι Φαβορί-τες BC έβρισκαν λύσεις στην επίθεση με τον Χατζηαθανασίου να ευστοχεί σε μεγάλα τρίποντα, όμως πλήρωσαν τις κακές επιστροφές. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 31-33.

Στην τρίτη περίοδο η αντεπίθεση τον Remax Domino συνεχίστηκε με μπροστάρη τον Γιαννόγλου και τον Χουλιάρα, οι οποίοι έβαλαν δύσκολα στους αντιπάλους τους. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να μένουν μέσα στο παιχνίδι με τα καλάθια του Κύρκου και του Ζανδέ, όμως οι κακές επιστροφές πλήγωσαν την ομάδα που βρέθηκε για πρώτη φορά πίσω στο σκορ με 51-50.

Στην  τελευταία περίοδο το ενδιαφέρον κορυφώθηκε καθώς και οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για να φύγουν με την νίκη. Ο Χουλιάρας ήταν ασταμάτητος για τους γηπεδούχους πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο, ενώ ο Χατζηαθανασίου κρατούσε την ομάδα του κοντά στο σκορ με μεγάλα τρίποντα διαμορφώνοντας το 66-66, οδηγώντας τον αγώνα στην παράταση.

Στην παράταση η κούραση έκανε την εφάνιση της και στις δύο ομάδες, όμως οι Remax Domino είχαν την ψυχραιμία να γυρίσουν σωστά την μπάλα και να ευστοχίσουν σε κρήσιμα σημεία της περιόδου. Οι Φαβορί-τες BC αναλώθηκαν σε πολλά σουτ τριών πόντων πληρώνοντας την αστοχία τους, καθώς γνώρισαν την ήττα με το τελικό 72-69.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Θοδωρής Κάγκας με 16 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Δημήτρης Ζανδές με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Remax Domino: Κάγκας 16(1), Χουλιάρας 20, Σ. Ηλιάδης, Γραμματικός 3(1), Π. Ηλιάδης 6, Ζγέρας 12, Γιαννόγλου 15(2).

Φαβορί-τες BC: Ζανδές 23(2), Κεσισόγλου 14(1), Α. Μιχαηλίδης, Χατζηαθανασίου 17(5), Κύρκου 6, Ιατρού, Καρακάνας 9, Θ. Μιχαηλίδης.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων που τα έδωσαν όλα για την νίκη.