20/04/2023
Stefanina Timberwolves 19 12 23 15 6 75 -
Yugoπλάστιγγα 13 15 27 14 12 81 -

Νίκη στην παράταση για την Yugoπλάστιγγα!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Stefanina Timberwolves και με τις όμορφες συνεργασίες του Χουρδάκη και του Καλλιώρα κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ και να φτιάξουν μία μικρή διαφορά ασφαλείας. Η Yugoπλάστιγγα δεν άργησε να απαντήσει με τον Νίκου να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα κρατώντας την ομάδα του κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 19-13.

Στη δεύτερη περίοδο η Yugoπλάστιγγα βελτίωσε την άμυνα της και αυτό της έδωσε ρυθμό και στην επίθεση όπου ο Κεσίδης και ο Κουμάλας βγήκαν μπροστά  για την ομάδα τους πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Stefanina Timberwolves δυσκολεύτηκαν να βρούν σκορ στην επίθεση παρά τις προσπάθειες του Κλώνου και του Βαχτσεβάνου και με αυτόν τον τρόπο έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με το εύθραυστο 31-28.

Η Yugoπλάστιγγα μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς και να περάσουν μπροστά με τα μεγάλα καλάθια του Νίκου, του Στέφα και του Καπετάνιου. Οι Stefanina Timberwolves έβρισκαν απαντήσεις στην επίθεση με τον Χουρδάκη να μοιράζει την μία ασσίστ μετά την άλλη στον Καλλιώρα και τον τελευταίο να αποτελεί μόνιμη απειλή για το αντίπαλο καλάθι κρατώντας την διαφορά στο 54-55.

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τους παίκτες των δύο ομάδων να τα δίνουν όλα για να πάρουν την νίκη. Η Yugoπλάστιγγα προσπάθησε να κρατήσει το προβάδιμα με τον Καπετάνιο και τον Κεσίδη, όμως οι Stefanina Timberwolves έβρισκαν λύσεις στην επίθεση με τον Καλλιώρα, τον Χουρδάκη και τον Κλώνο οδηγώντας το ματς στην παράταση. Το σκορ της κανονικής διάρκειας βρήκε τις δύο ομάδες στο 54-55.

Στην παράταση η κόπωση έκανε την εμφάνιση της στην ομάδα των Stefanina Timberwolves κάνοντας δύσκολο το έργο τους και παρά την μεγάλη εμφάνιση του Καλλιώρα και του Χουρδάκη είδαν τους αντιπάλους τους να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Η Yugoπλάστιγγα εκμεταλλεύτηκε την κούραση των Stefanina και με πλουραλισμό στην επιθεση κατάφερε να πάρει μία πολύ δύσκολη νίκη με 75-81.

MVP Nτου παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Χρήστος Νίκου με 13 πόντους, 18 ριμπάουντ και 9 ασσίστ.

Για τους Stefanina Timberwolves ξεχώρισε ο Μιχαήλ Χουρδάκης με 8 πόντους, 15 ριμπάουντ και 21 ασσίστ.

Stefanina Timberwolves: Αλεπάκος, Καλλιώρας 44(3), Χουρδάκης 8, Αλβανός, Βαχτσεβάνος 8, Κλώνος 15.

Yugoπλάστιγγα: Κεσίδης 26(7), Βαλκούμας 2, Καπετάνιος 19(2), Παρταλίδης, Νίκου 13(1), Κουμάλας 14(1), Στέφας 7.

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Μιχαήλ Χουρδάκη, ο οποίος τράβηξε τα βλέμματα πάνω του παρά την ήττα της ομάδας του.