26/06/2024
Agrinio Lions 21 33 20 17 - 91 -
ΔΣΑ 17 25 21 17 - 80 -

Νίκη στην παρθενική συμμετοχή για τους Agrinio Lions

Στην παρθενική τους συμμετοχή στο πρωτάθλημα οι Agrinio Lions πήραν τη νίκη με 91 - 80 επί του ΔΣΑ.
Η νέα ομάδα είχε πολύ καλή απόδοση απέναντι στον αξιόμαχο ΔΣΑ και με μεγάλους πρωταγωνιστές τον MVP του αγώνα Φώτη Τσέπα και το Γιώργο Κάκο που πέτυχε ρεκόρ τριπόντων στη διοργάνωση με 11, πήρε προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά.

Ο ΔΣΑ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, προηγήθηκε με διαφορά 7 πόντων, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με σερί 13 - 2 προηγήθηκαν με 4 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, έφτασαν στο +6, όμως η συνέχεια ανήκε στους Lions που ανέβασαν στροφές παίρνοντας διαφορά 12 πόντων στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι, έφτασαν στο +20, όμως στα τελευταία λεπτά ο ΔΣΑ μείωσε στους 11.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν δύο φορές στους 6 πόντους, όμως οι Lions δεν απειλήθηκαν περισσότερο και έφτασαν στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Φώτης Τσέπας με 38 πόντους και ακολούθησε ο ρέκορντμαν πλέον στα τρίποντα Γιώργος Κάκος με 33.
Από την πλευρά του ΔΣΑ ο Σπύρος Ασημακόπουλος έκανε μία ακόμα εκπληκτική εμφάνιση με 39 πόντους, 28 ριμπάουντ και 55 στο σύστημα αξιολόγησης και στο σκοράρισμα τον ακολούθησε ο Πέτρος Σταθάτος που σημείωσε 20 πόντους.

Τι μας άρεσε. Το παιχνίδι είχε καλή εξέλιξη και ήταν ενδιαφέρον στο μεγαλύτερο διάστημά του.

Τι δε μας άρεσε. Ένα κενό διάστημα του ΔΣΑ στο τρίτο δεκάλεπτο ουσιαστικά έκρινε την έκβαση του αγώνα.

AGRINIO LIONS: Κάκος Χ., Κάκος Γ. 33(11), Καλαμπαλίκης 4, Καραγιάννης 9(2), Καραμπέτσος 1, Κουβέλης 2, Κούσης 2, Μπουκουβάλας, Στάμος 2, Τσέπας 38(2).

ΔΣΑ (Στάθης Σταθόπουλος): Ασημακόπουλος 39(1), Γουργουλέτης 4, Πατούχας 2, Σταθάτος 20(4), Τάτσης 7(1), Τζωρτζόπουλος, Ψάρρης 8.