14/10/2024
Agrinio Cava Beers 9 19 9 12 - 49 -
Agrinio Magic 2023 12 14 8 10 - 44 -

Νίκη στην πρεμιέρα για τους Agrinio Cava Beers

Στο παιχνίδι που έκλεισε την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος οι Agrinio Cava Beers επικράτησαν με 49 - 44 των Agrinio Magic 2023.

Η ομάδα του Θανάση Ζαμπάρα παρά τα κενά της διαστήματα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των μαχητικών Magic και μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα.

Μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου οι Magic πήραν προβάδισμα, έφτασαν μέχρι το +5 και ήταν μπροστά με 3 στο 10ο λεπτό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαζε χέρια και στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2 πόντους.

Οι Cava Beers έφτασαν στο +7 τρεις φορές στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως στο φινάλε της περιόδου οι Magic μείωσαν στους 3.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου οι Magic προηγήθηκαν με 1 πόντο ολοκληρώνοντας ένα σερί 8 - 0 από το φινάλε της τρίτης μέχρι τα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, όμως οι Cava Beers απάντησαν με δικό τους σερί 10 - 0 παίρνοντας διαφορά 9 πόντων. Δύο συνεχόμενα τρίποντα από Καραμπέτσο και Κούση έφεραν το ματς στους 3 πόντους, αλλά οι Magic δεν είχαν καλές επιλογές στις τελευταίες επιθέσεις και με δύο βολές του Δήμου Κολοβού στα τελευταία δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι κράτησαν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γιώργος Διαμάντης με 12 πόντους, ενώ Novibet MVP του αγώνα ήταν ο Νίκος Ανδρίτσος που πέτυχε 7 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ.
Για τους Magic πρώτος σκόρερ ήταν ο Ηλίας Καραμπέτσος που σημείωσε 8 πόντους.

Τι μας άρεσε. Παρά το χαμηλό σκορ οι δύο ομάδες διεκδίκησαν μέχρι το τέλος τη νίκη και το παιχνίδι ήταν καλό στην εξέλιξή του.

Τι δε μας άρεσε. Οι δύο ομάδες δεν είχαν καλό ρυθμό κάτι που δικαιολογείται, καθώς είμαστε ακόμα στην αρχή του πρωταθλήματος.

AGRINIO CAVA BEERS (Θανάσης Ζαμπάρας): Ανδρίτσος 7, Διαμάντης 12(1), Ζαρκάδας 5, Κολοβός 8, Ρέντζιος 3, Στραβοδήμος 4, Τριμπόνης 2, Φραγγελάκης 8(2), Χαϊδής.

AGRINIO MAGIC 2023 (Θόδωρος Καρβούνης): Αθανίτης 1, Καλαμπαλίκης 7(1), Καραμπέτσος 8(2), Κούσης 5(1), Κούτσικος, Μουρκούσης 6(2), Μπουλούκης, Στάμος 7, Τακτικός 6, Τζαγκαράκης, Τηγάνης 2, Τσιρώνης 2.