25/11/2019
Orlando Tragics 14 9 9 18 - 50 -
Harlems 16 17 10 10 - 53 -

Νίκη στις λεπτομέρειες για Harlems!

Βράδυ Παρασκευής 22 Νοεμβρίου, Orlando Tragics και Harlems βρέθηκαν αντιμέτωποι στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής της Development στο κλειστό του Κολωνού, με τους Harlems να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα, με 50-53.

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο, με τους Τσαμουρά (4) και Μεϊντάνη (5) από πλευράς γηπεδούχων να ξεχωρίζουν και τους Harlems να ευστοχούν τρεις φορές έξω από τη γραμμή του τριπόντου , κλείνοντας το δεκάλεπτο στο συν δύο. (14-16)

Δυναμικό δεύτερο δεκάλεπτο από τους Harlems, με τον Κάντζιο (3) να βάζει το δεύτερό του τρίποντο και τους συμπαίχτες του να ακολουθούν, τον Κριαλάκο(4) από πλευράς των γηπεδούχων Orlando να προσπαθεί να μετριάσει το ξέσπασμα των Harlems αλλά να μην τα καταφέρνει, με το ημίχρονο να κλείνει στο 23-33 για τους Harlems.

Ένα τρίποντο του Κωνσταντίνου (3) από Orlando και πέντε πόντοι από τον Φώτη Καραμπά, ήταν ότι καλύτερο είδαμε στο τρίτο δεκάλεπτο το οποίο έκλεισε με επιμέρους σκορ 9-10, με τον ρυθμό να πέφτει και το τέταρτο δεκάλεπτο να προμηνύεται συγκλονιστικό!

Εκεί οι Orlando Tragics έκαναν την μεγάλη προσπάθεια να γυρίσουν το ματς, με τους Μεϊντάνη, Κριαλάκο και Σιμιτιάν εις διπλούν, να βρίσκουν στόχο από την περιφέρεια, αλλά οι Harlems έδειξαν ψύχραιμοι και με δύο κρίσιμα καλάθια του Καρρά, κλείδωσαν τη νίκη που τους επιτρέπει να κοιτάζουν με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον, με 50-53!

Mvp αναδείχθηκε ο Φώτης Καραμπάς των Harlems ο οποίος είχε 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, μια ασίστ και 2 κλεψίματα. Από τους Orlando Tragics ξεχώρισε ο Αβραάμ Σιμιτιάν ο οποίος είχε 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα κλέψιμο.

Συνολικά οι Orlando Tragics είχαν 12/38 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 5/14 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 14 λαθάκια. Οι Harlems συνολικά είχαν 15/46 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 8/17 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκαναν 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 14 λάθη.

Orlando Tragics( Κριαλάκος ): Αλοΐζος 3 (6 ριμπ), Τσαμουράς 8 (3 ασ), Ζαφειρόπουλος 3 (10 ριμπ), Μεϊντάνης 8, Κριαλάκος 9 (4 ασ), Κωνσταντίνου 6, Δημακαράκος, Αγαλόπουλος 2, Σιμιτιάν 11 (10 ριμπ).

Harlems( Ρουσιώτης ): Μουρτίογλου 1, Σκαρμέας 5 (5 ριμπ), Καραμπάς 7, Κάντζιος 8, Κουτρουμπής, Καρράς 6 (6ριμπ), Ρουσιώτης 3, Μότσιος 9, Σταυρόπουλος 8 (6 ριμπ), Χατζημιχαήλ 3, Κουνδουράκης 3.

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια που έκαναν οι Orlando Tragics για να γυρίσουν το ματς, έστω και αν δεν τα κατάφεραν, όπως και η ομοιογένεια των Harlems!