28/10/2020
Gladiators 16 22 12 14 - 64 -
Hood BC 22 20 25 9 - 76 -

Νίκη στο γνώριμο ντέρμπι η Hood!

Με την απουσία του coach P να είναι εμφανής για τους Gladiators, η Hood BC πήρε τη νίκη με σκορ 64-76, σε μια αναμέτρηση που το καλό τρίτο δεκάλεπτο της … αρμάδας του Πατσάκα, έκρινε εν πολλοίς και το αποτέλεσμα.

Με τον Κοψιδά να μονοπωλεί τις επιθέσεις των μονομάχων στις αρχές της αναμέτρησης ξεκίνησε ο αγώνας, με τον ποιοτικό ψηλό των γηπεδούχων να ξεχωρίζει και να κρατάει την ομάδα του κοντά στο σκορ, με τους Σολδάτο και Σαρρή (3) από την άλλη να είναι σε καλό βράδυ, για το 16-22 πρώτου δεκαλέπτου.

Σολδάτος, Πρωτόγερος και Χαριτόπουλος με το πληθωρικό παιχνίδι τους διατηρούσαν τη Hood μπροστά στο σκορ, με τους Γκαλά, Γιώργο και Κώστα Μισιχρόνη από την άλλη, να ανεβάζουν στροφές για τη μείωση της διαφοράς και το 38-42 ημιχρόνου.

Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στηρίχθηκαν στους Πρωτόγερο και Μιλίσεβιτς, σφίγγοντας την άμυνα τους και εκτελώντας σε πρώτο χρόνο στο άλλο μισό, για το άνοιγμα της ψαλίδας του σκορ, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 50-67.

Η τελευταία περίοδος δεν επιφύλασσε κάποια έκπληξη ή ανατροπή παρά τις όμορφες επιθετικές προσπάθειες του Κοψιδά, με τη Hood να διαχειρίζεται το προβάδισμα και να φτάνει στο ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 64-76.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης ο Σαρρής με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Από Gladiators ξεχώρισε ο Γιώργος Κοψιδάς με 26 πόντους, 8 ριμπάουντ, μια ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι Gladiators είχαν 23/58 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 6/11 βολές, 47 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 15 λάθη. Η Hood είχε 26/46 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 6/16 βολές, 34 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 12 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 9 λάθη.

Gladiators (Ρούσσος): Βέλλης 6, Κοψιδάς 26, Αρφαράς, Μισιχρόνης Γ. 4, Γκαλάς 8 (10 ριμπ.), Ρούσσος 6, Μισιχρόνης Κ. 12 (8 ριμπ.), Οικονόμου 2.

Hood (Πατσάκας): Σολδάτος 8, Χαριτόπουλος 12, Γιάτσε 3, Πρωτόγερος 13, Σαρρής 16, Λαύκας 9 (11 ριμπ.), Μισιακός 6, Μπέσιος 5, Μιλίσεβιτς 4.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες κινήσεις του Κοψιδά στο ποστ και αυτό το “τέλειο” release στο σουτ του Σαρρή!