27/02/2022
Gladiators 14 14 11 13 - 52 -
Dilaveri 16 17 14 8 - 55 -

Νίκη στο… νήμα για Dilaveri!

Σε μια αναμέτρηση που ήταν μπροστά σχεδόν σε ολόκληρο το παιχνίδι, το Dilaveri δεν άφησε τη νίκη να του… γλιστρήσει από τα χέρια, με την παρέα του Καζέρου να κερδίζει με το τελικό 52-55 τους μαχητικούς Gladiators!

Ήταν λογικό λόγω των απουσιών αλλά και λόγω της… φύσης των δύο ομάδων, οι Τσακίρης και Γόντικας να αναλάβουν αρκετές από τις προσπάθειες των Gladiators και Dilaveri αντίστοιχα, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 14-16, σε ένα δεκάλεπτο που στιγματίστηκε δυστυχώς από τον σοβαρό τραυματισμό του Γεωργιόπουλου.

Ο Ρεθυμιωτάκης βρήκε στόχο από τα 6.75 νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γόντικας συνέχισε όπως… ξεκίνησε και το Dilaveri άνοιξε μία διαφορά δέκα πόντων, με τους Πρίτσο και Αζάρ να δίνουν χείρα βοηθείας στον εκπληκτικό Βασίλη Τσακίρη στη συνέχεια για το 28-33 πρώτου ημιχρόνου.

Ισορροπημένο το ξεκίνημα για τις δύο παρέες στο τρίτο δεκάλεπτο, με την ένταση και το physical game να κάνουν την… εμφάνισή τους και αυτά, με το παιχνίδι να είναι στον πόντο (33-35) στα μέσα της περιόδου η οποία έληξε εν τέλει στο 39-47, με τον Ρεθυμιωτάκη και τον Μούτσο στις… επάλξεις!

Ένα δεκάλεπτο για γερά… νεύρα το τελευταίο στον Κολωνό, με τον Τσακίρη να δίνει προβάδισμα με τρίποντο πέντε λεπτά πριν τον τέλος για Gladiators(50-49), οι οποίοι όμως δεν κατάφεραν να το κρατήσουν, με τον Μούτσο να πρωταγωνιστεί για την εκ νέου ανατροπή και κατάληξη του ροζ φύλλου αγώνος στο Dilaveri, με τελικό σκορ 52-55.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Γόντικας με 16 πόντους, 14 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη. Από Gladiators ξεχώρισε ο Χαράλαμπος Γκαλάς με 8 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 4 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 17/37 δίποντα, 2/24 τρίποντα, 12/16 βολές, 38 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 18 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/53 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 7/11 βολές, 47 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 κλεψίματα και 15 λάθη.

Gladiators (Τσακίρης) : Τσακίρης 25, Πρίτσος 10 (11 ριμπ.), Γκαλάς 8 (14 ριμπ.), Αζάρ 5, Ελευθεριάδης, Λαδάς 4.

Dilaveri (Καζέρος) : Στιβακτάκης, Πουπάκης, Χάρτιος 6, Γόντικας 16 (14 ριμπ.), Παρούσης 3, Μούτσος 19 (10 ριμπ.), Ρεθυμιωτάκης 9, Γεωργιόπουλος 2.

Τί μας άρεσε : Πανέμορφο το κλίμα στο παρκέ του Κολωνού!

Τί δεν μας άρεσε : Ο τραυματισμός του Γεωργιόπουλου.