15/10/2023
Hoston Celtics 17 18 14 16 - 65 -
Basketόσαυροι 13 14 21 18 - 66 -

Νίκη στο πόντο και 2/2 οι Basketόσαυροι!

Από την αρχή του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες μπήκαν δυνάτα και με γρήγορο ρυθμό στο παιχνιδι τους,οι Basketόσαυροι βρήκαν  μερικά καλάθια χώρις όμως να παίρνουν προβάδισμα. Από την άλλη οι Hoston Celtics  βγήκαν μπροστά και πήραν μια διαφορά , με τελικό αποτέλεσμα δεκαλέπτου 17-13.

Δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο όμαδες συνέχισαν στον ίδιο ρύθμο με γρήγορες επιθέσεις και ακρώς ανταγωνιστικό παιχνίδι κοντά στο καλάθι. Οι Hoston Celtics έχοντας μπροστάρηδες τους Γκουτζαμάνη,Δώγο και Καρκαλέτση κατάφεραν να κρατήσουν και να διευρύνουν το επιμέρους προβάδισμα τους κλείνοντας το ημίχρονο με επιμέρους σκόρ 35-27.

Τρίτο δεκάλεπτο και οι δυο ομάδες μάχονται για την νίκη.Οι Basketόσαυροι με ηγέτες τον Στράντζαλη και τον Χριστοδουλίδη (σκόραραν και οι δύο έκαστος από 27 πόντους στην διάρκεια του αγώνα) καταφέρνουν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και να κλείσουν την περίοδο με σκορ 14-21 μειώνοντας έτσι στην ελάχιστη δυνατή τιμή τη διαφόρα.

Τελευταία περίοδος και οι δύο ομάδες μπήκαν να τα δώσουν όλα για την νίκη. Οι Basketόσαυροι μετά από ένα τρομέρο δεκάλεπτο και με ένα καθοριστικό σουτ του Τσεπνίδη 3 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του παιχνιδιού κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν την πολυπόθητη νίκη που αναζητούσαν. Οι Hoston Celtics  μετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι από μερίας τους, ηττήθηκαν στο πόντο, όμως η εμφάνιση τους είναι αξιοσημείωτη. Τελικό σκορ αγώνα 65-66.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Χριστοδουλίδης Μιχάλης με 27 πόντους, 19 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Από τους Hoston Celtics ξεχώρισε ο Δώγος Παύλος με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Hoston Celtics: Γεωργίου, Γκουτζαμάνης 18, Δώγος 19, Ελευθερίου 5, Καλαμάκης 5(1), Καλλασίδης 2, Καρκαλέτσης 14(2), Ντουνούσης 2

Basketόσαυροι: Κιούσης, Μπαργιώτης 2, Ποζίνης, Πρεβενάς 2, Ρήγας 2, Σαρταβάς 2, Στράντζαλης 27(3), Τσεπνίδης 4, Χριστοδουλίδης 27(5)

Τι μας άρεσε: το καταπληκτικό παιχνίδι και των δύο ομάδων και το κυνήγι της νίκης