Kolosos Dunk n' Donuts 8 4 13 12 - 37 -
G-vana 13 13 8 13 - 47 -

Νίκη στο "ρελαντί" για την G-Vana!

Δεκατρείς έκανε τις νίκες της στην Development League η G-Vana, αφού δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στον Koloso Dunk n' Donats σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο του Σπάρτακου.

Σε χαμηλό τέμπο κυμάνθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στην άμυνα και την G-Vana καλύτερη στα σημεία να προηγείται με 8-13 χάρη στα καλάθια των Νικήτα και Ζιάκανου. Οι Σωτηριάδης και Ταραντίλης ήταν αυτοί που έκαναν τη διαφορά στην επίθεση των γηπεδούχων.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων στο δεύτερο δεκάλεπτο, πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Βίγλα, Μπαρμπέρη και Ψωμιάδη και με επιμέρους σκορ 4-13, "έχτισαν" διψήφια διαφορά. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι αρκετά άστοχοι και να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο. Μάλιστα, οι μόλις 12 πόντοι που είχαν στο ενεργητικό τους έκαναν τα πράγματα ιδιαίτερα δύσκολα εν όψει συνέχειας.

Στην επανάληψη ο Kolosos ήταν πιο... παραγωγικός και "ζωηρός". Με τους Ταραντίλη, Καραμπεσύνη και Σωτηριάδη να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους, έριξε τη διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων (25-34) και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μη θύμισαν την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου, όμως με προσωπικές ενέργειες των Νικήτα και Ζιακανου έβαλε τις βάσεις για μια ακόμη νίκη.

Οι γηπεδούχοι έμειναν στην καλή εμφάνιση του τρίτου δεκαλέπτου κι έτσι η τελευταία περίοδος είχε τυπική διαδικασία. Η G-Vana με σωστές επιλογές στην επίθεση και έξτρα σκόρερ τον Μοσχόπουλο έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη με 37-47 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 13-3.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ζιάκανος με double double και 18 πόντους (5/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/7 βολές, 18 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 16/56 δίποντα, 1/14 τρίποντα και 2/6 βολές. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/52 δίποντα, 1/17 τρίποντα και 8/13 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Kolosos Dunk n' Donats (Ρούσης): Αγγελόπουλος 6, Καλοπήτας, Καραμήτσος 4, Καραμπεσύνης 2, Παναγιώτου, Ρούσης, Β. Στάμου 2, Σ. Στάμου 2, Σωτηριάδης 14, Ταραντίλης 7 (1)

G-Vana (Νικήτας): Βίγλας, Ζιάκανος 18 (1), Θρεψιάδης 4, Μοσχόπουλος 5, Μπαρμπέρης 8, Νικήτας 8, Φραγκούλης, Ψωμιάδης 4