29/04/2022
Aguanile 21 12 17 15 - 65 -
ThunderDogs 22 11 23 20 - 76 -

Νίκη στo ρελαντί για τους Thunderdogs!

Με 2-0 νίκες προκρίθηκαν στην προημιτελική φάση της Master οι Thunderdogs αφού κέρδισαν την Αguanile στο Basketaki Arena με 76-65.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά χαλαρό με τις δύο ομάδες να βρίσκουν λύσεις στο σκοράρισμα. Αυτό αποτυπώνεται και στο υψηλό 22-21 που ήταν το σκορ της περιόδου για τους Thunderdogs που είδαν τον Βαγγέλη Σεφέρης να βάζει 10 πόντους. Για την Aguanile, 9 έβαλε ο Κώστας Σιαμπλής.

Το παιχνίδι αν και… αδιάφορο λόγω της διαφοράς του πρώτου ματς, είχε εντασούλα και οι δύο ομάδες πάλευαν για την νίκη. Το ματς ήταν κλειστό και το ημίχρονο έκλεισε στο 33-33. Για τα… «σκυλιά» 6 πόντους έβαλε ο Δημακαρέας, ενώ για τους γηπεδούχους 4 ο Τζιγκουνάκης.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Οι Thunderdogs, ήταν στα… «σημεία» καλύτεροι και προηγήθηκαν με 56-50 με το τέλος της περιόδου, αφού έτρεξαν ένα επιμέρους 23-17. Πρισιμιτζάκης από την μία με 7 πόντους και Σιαμπλής από την άλλη με επίσης 7, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Thunderdogs ήταν εξαιρετικοί και με σωστές επιλογές στην επίθεση έφτασαν στην νίκη με 76-65 και στο 2-0 με το οποίο προκρίθηκαν στην επόμενη φάση της Master, εκεί που θ’ αντιμετωπίσουν τους Flood.

Betsson MVP του παιχνιδιού Βαγγέλης Σεφέρης με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Γκέγκιος με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 λάθη.

Συνολικά η Aguanile είχε 28/72 εντός πεδιάς, 5/17 τρίποντα και 4/10 βολές. Μάζεψε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα, έκανε 9 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη οι νικητές είχαν 30/77 εντός πεδιάς, 9/27 τρίποντα και 7/11 βολές. Πήραν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 8 λάθη και 2 τάπες.

Aguanile (Γκέγκιος): Γκέγκιος 13, Καλαφάτης Σιαμπλής 18, Σιμιτσόπουλος 8, Συκαράς 5, Τζιγκουνάκης 7.

Thunderdogs (Πίνας): Γιακιντζής 3, Δημακαρέας 15, Καπαρελιώτης 9, Ντιμπ 3, Πίνας 12, Πρισιμιτζάκης 13, Σεφέρης 21.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!

21-22, 12-11, 17-23, 15-20