22/03/2022
Think Digital - - - - - 35 -
Bar Χελώνα - - - - - 48 -

Νίκη στο τελευταίο παιχνίδι της regural season για την Barχελωνα!

Το βράδυ της Τρίτης στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της D. League, η Think Digital Group αναμετρήθηκε με την BarΧελώνα. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για 1 ημίχρονο, αλλά ύστερα οι «χελώνες» με οδηγό τον Σίνο πήραν την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 35-48!

Ανταγωνιστική ήταν η 1η περίοδος του αγώνα. 12-16 ήταν το επιμέρους σκορ με τις «χελώνες» να δημιουργούν μια διαφορά 4 πόντων. Πρωταγωνιστής ήταν ο Σίνος με 12 πόντους και 3 τρίποντα, ενώ 5 πόντους είχε ο Βαρελάς για τους γηπεδούχους.

Στην 2η περίοδο η Think Digital πέρασε μπροστά στο σκορ. Έπαιξε καταπληκτική άμυνα και περιόρισε τον Σίνο. Έβαλε 10 πόντους και «έφαγε» μόνο 4. Από 2 καλάθια είχαν Σταγκίδης και Βαρελάς ,ενώ για τους φιλοξενούμενους 1 τρίποντο έβαλε ο Σταθόπουλος.

Η ζημιά για τους γηπεδούχους έγινε στο 3ο δεκάλεπτο. Η BarΧελώνα πέρασε στην αντεπίθεση και δημιούργησε μια διαφορά 9 πόντων. Τον χαβά του με 8 πόντους συνέχισε ο Σίνος που έφτασε τα 5 τρίποντα, ενώ 5 πόντους είχε και ο Λαμπρόπουλος. Στους 5 πόντους του Καπερώνη αρκέστηκε η TDG! 9-20 ήταν το επιμέρους σκορ.

Ανώτερη ήταν στην 4η περίοδο η BarΧελώνα. Έπαιξε σωστή άμυνα, περιόρισε τον Βαρελά και σφράγισε την νίκη. 35-48 ήταν το τελικό σκορ. Μόλις 4 πόντους πέτυχαν οι γηπεδούχοι που έπαιζαν με ελλείψεις. Στην αντίπερα όχθη, 4 παίχτες έβαλαν από 1 καλάθι για την BarΧελώνα. 4-8 ήταν το σκορ της περιόδου.

Mvp του αγώνα ήταν ο Αλέξης Σίνος με 22 πόντους, 3 ριμπάουντ (2-1),2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος σε 35:30 αγωνιστικά λεπτά. Ο Θανάσης Σταγκίδης ξεχώρισε για την TDG με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ (2-6), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η TDG είχε 14/51 σουτ (27,5%), 2/11 τρίποντα (18,2%), 5/12 βολές (41,7%), 39 ριμπάουντ (9-30), 5 ασίστ, 8 κλεψίματα και 13 λάθη. Η BarΧελώνα είχε 18/64 σουτ (28,1%), 8/25 τρίποντα (32%), 4/5 βολές (80%), 36 ριμπάουντ (12-24), 16 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 10 λάθη.

Think Digital Group(Καπερώνης): Καπερώνης 7, Σταγκίδης 11 (8 ριμπ), Γεωργακίλας 5 (12 ριμπ), Κανούτος, Βαρελάς 12 (10 ριμπ), Καραμπάλης.

BarΧελώνα(Σπανός): Λαμπρόπουλος 8, Ππαδόπουλος (6 ασίστ), Κασιμάτης, Σινογιώργος, Σπανός 4 (11 ριμπ), Μουλαγιάννης 6 (12 ριμπ), Σταθόπουλος 8, Σίνος 22.

Τι μας άρεσε: Τα 5 τρίποντα και οι 22 πόντοι του Σίνου!