Αλκοολικός Αστέρας 16 13 28 17 - 74 -
Beeranhas 6 7 14 10 - 37 -

Νίκη στο... χαλαρό για τον Αλκοολικό Αστέρα!

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, ο Αλκοολικός Αστέρας επικράτησε άνετα των Beeranhas στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και έκανε 15 τις νίκες του στην Development2 League.

Εκμεταλλευόμενοι πλήρως το λειψό ρόστερ των αντιπάλων, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εξαιρετικά την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές τους Παπασπύρο, Φουρνογεράκη και Παπακωνσταντίνου προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 16-6 και απέκτησαν μια διαφορά ασφαλείας. Οι μόλις πέντε Beeranhas πήραν σκορ κυρίως από τον Αναγνωστόπουλο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίχτες του Αλκοολικού Αστέρα πάτησαν γκάζι και.... εξαφανίστηκαν. Με τον Φουρνογεράκη να τραβάει το... κουπί στην επίθεση και τους Παπασπύρο και Αχείμαστο να δίνουν σημαντικές βοήθειες, οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν τη διαφορά στο +26 (29-13) και έβαλαν πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση. Η εικόνα των Beeranhas δεν άλλαξες. Η κούραση ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής, το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο και οι μόλις 13 πόντοι ενεργητικό μαρτυρούσαν την εικόνα τους στο πρώτο ημίχρονο.

Τυπική διαδικασία είχε το δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το rotation και πήραν σκορ από τους Πίτσιλλο, Πρωτόπαπα και Αχείμαστο και έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 57-27. Οι Beeranhas έκαναν ένα άκρως παραγωγικό δεκάλεπτο, με τους Ευαγγέλου και Κύρκο να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους.

Οι Παπακωνσταντίνου και Τσαμακίδης πήραν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα στο τέταρτο δεκάλεπτο και ο Αλκοολικός έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη με 74-37. Οι επιθετικές εμπνεύσεις του Μιχαηλίδη και τα καλάθια από μέση απόσταση του Αναγνωστόπουλου ήταν ότι καλύτερο είχαν να δείξουν οι φιλοξενούμενοι σε μια αναμέτρηση που θα θελήσουν να ξεχάσουν πολύ γρήγορα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Φουρνογεράκης με 30 πόντους (5/8 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 2/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 20/43 δίποντα, 9/27 τρίποντα και 7/8 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 18 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/43 δίποντα, 3/20 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

Αλκοολικός Αστέρας (Πρωτόπαπας): Αχείμαστος 6, Πίτσιλλος 6, Παπακωνσταντίνου 10, Παπασπύρος 19 (3), Πρωτόπαπας 1, Τσαμακίδης 2, Φουρνογεράκης 30 (6)

Beeranhas (Δέτσης): Αναγνωστόπουλος 8 (1), Δέτσης, Ευαγγέλου 7 (1), Κύρκος 11, Μιχαηλίδης 11 (1)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς και η κυρίαρχη εμφάνιση του Αλκοολικού Αστέρα.