10/06/2024
Salonica Old Stars 21 17 11 10 - 59 -
Phoenix BC 19 17 8 16 - 60 -

Νίκη στον πόντο για τους Phoenix BC!

Ο αγώνας ξεκίνησε με ένταση και ανταγωνισμό από την πρώτη στιγμή. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 21-19 υπέρ των Old Stars Salonica. Οι Phoenix BC κατάφεραν να κρατήσουν κοντά το σκορ χάρη στις προσπάθειες των Τσαπάρα και Παπαβασιλείου, που πέτυχαν σημαντικά καλάθια και έδειξαν την αποφασιστικότητά τους στο γήπεδο. Από την άλλη πλευρά, οι Old Stars Salonica, με πρωταγωνιστές τους Μαυροχωρίδη, Αλεξιάδη και Κυρατζόπουλο, κατάφεραν να διατηρήσουν ένα ελαφρύ προβάδισμα, εκμεταλλευόμενοι την ταχύτητα και την ευστοχία τους.

Καθώς ο αγώνας προχωρούσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ένταση στο γήπεδο αυξανόταν. Οι δύο ομάδες εμφάνισαν μια εξαιρετική επίδοση, με τους παίκτες των Old Stars Salonica και των Phoenix BC να ανταλλάσσουν καλάθια. Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με απόλυτη ισορροπία στο σκορ καθώς το σκορ περιόδου ήταν 17-17.

Το τρίτο δεκάλεπτο είδε τους Old Stars Salonica να διευρύνουν τη διαφορά τους, κλείνοντας με σκορ 49-44. Η άμυνα των Salonica Old Stars ενισχύθηκε σημαντικά, περιορίζοντας τις επιθετικές προσπάθειες των Phoenix BC. Ο Μαυροχωρίδης και ο Αλεξιάδης συνέχισαν να κυριαρχούν, ενώ οι Phoenix BC προσπάθησαν να παραμείνουν ανταγωνιστικοί με τον Τσαπάρα και τον Παπαβασιλείου να ηγούνται της αντεπίθεσης. Ωστόσο, οι Old Stars Salonica κατάφεραν να κρατήσουν τον έλεγχο του αγώνα.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν γεμάτο δράση και δραματικές στιγμές, καθώς οι δύο ομάδες πάλεψαν σκληρά για τη νίκη. Οι Phoenix BC κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να κλείσουν τον αγώνα με νίκη, με τελικό σκορ 59-60. Οι Τσαπάρας και τον Παπαβασιλείου έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στην τελική ευθεία, σημειώνοντας κρίσιμα καλάθια και οδηγώντας την ομάδα τους στην επικράτηση. Από την πλευρά των Old Stars Salonica, οι Μαυροχωρίδης και ο Αλεξιάδης πάλεψαν μέχρι το τέλος, αλλά δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα. Ο αγώνας έκλεισε με τους Phoenix BC να πανηγυρίζουν μια σπουδαία και σκληρά κερδισμένη νίκη.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Πέτρου Τσαπάρα ο οποίος πέτυχε 15 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Old Stars Salonica είναι ο Μάριος Μαυροχωρίδης ο οποίος έκανε Double Double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Old Stars Salonica: Αλεξιάδης 17(3), Καρατσόρης 2, Κυρατζόπουλος 10, Λαθουράκης 3(1), Μαυροχωρίδης 13(1), Μπαντής, Σαραφίδης 6, Χριστόπουλος 8(2)

Phoenix BC: Δημητρίου 6, Λαζαρίδης 5, Παπαβασιλείου 4, Παπαδόπουλος 12(4), ΣκλέποςΗ. 4, ΣκλέποςΑ. 12, Συμεωνίδης 2, Τσαπάρας 15(3), Χρόνης