31/01/2023
G-vana 14 10 18 14 - 56 -
Campeon Εθνικός Star 12 10 14 15 - 51 -

Νίκη σωτηρίας για τη G-Vana!

Το βράδυ της Τρίτης στο Basketaki Arena η G-Vana επικράτησε στο ντέρμπι κόντρα στον Campeon Εθνικό Star με 56-51 και έκανε σημαντικό βήμα παραμονής στην Development League. Όγδοη νίκη για την ομάδα του απόντα Pecani, ενδέκατη ήττα για την ομάδα του Μαρίνου Σιαπάνη. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα,

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα με την γηπεδούχο G-Vana να παρουσιάζεται ελαφρώς πιο αποτελεσματική, χάρη στους Θάνο (8π.), Λιάνα (2π.), Μοσχόπουλο (2π.) και Τσατσαλή (2π.). Από την άλλη, ο Εθνικός δεν της επέτρεψε να ξεφύγει, βρίσκοντας λύσεις στο σκοράρισμα από τους Λάγιο (6π.), Δεληδάκη (2π.), Σιαπάνη (2π.) και Σέργη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-12.

Απόλυτη ισορροπία στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να μετρούν από 10 πόντους και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Για την G-Vana οι Μοσχόπουλος (6π.), Λιάνας (2π.) και Θάνος (2π.) τράβηξαν κουπί, ενώ ο Campeon Εθνικός Star απάντησε με τους Δεληδάκη (4π.), Ζουρίδη (3π.) και Λάγιο (3π.). Σκορ ημιχρόνου, 24-22.

Μετά την ανάπαυλα το ματς παρέμεινε ντέρμπι, με την G-Vana ωστόσο να πατά καλύτερα στο παρκέ του Basketaki Arena. Με τον Μοσχόπουλο (9π.) να ξεχωρίζει και με άξιους συμπαραστάτες τους Θάνο (5π.) και Χαλτούπη, οι γηπεδούχοι διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα. Στην αντίπερα όχθη, ο Εθνικός μπήκε στην τελευταία περίοδο με -8, παρά την προσπάθεια των Δεληδάκη (5π.), Φλάσκου (4π.), Λάγιου (3π.) και Ζουρίδη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-36.

Μεγάλη μάχη στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η G-Vana προηγήθηκε με διψήφια τιμή, ο Εθνικός Star αντέδρασε με Δεληδάκη (8π.) και Λάγιο (5π.) και το ματς πήρε φωτιά. Εν τέλει οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διαχειριστούν την κατάσταση και με κρίσιμα καλάθια από τους Θάνο (7π.), Λιάνα (2π.), Μοσχόπουλο (2π.) και Ψωμιάδη (2π.) απέδρασαν με τη νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, η G-Vana είχε 20/54 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 7/16 βολές. Μάζεψε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 12 φορές, ενώ είχε 14 λάθη και 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, ο Campeon Εθνικός Star είχε 15/44 δίποντα, 6/13 τρίποντα και 3/11 βολές. Μάζεψε 32 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 14 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μπάμπης Μοσχόπουλος με 19 πόντους, έχοντας 5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 3/3 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 35 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Δεληδάκης με 19 πόντους, έχοντας 7/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής.

G-Vana (Ψωμιάδης) : Θάνος 22 (1), Λιάνας 6, Μοσχόπουλος 19 (2), Τσατσαλής 2, Χαλτούπης 5, Ψωμιάδης 2.

Campeon Εθνικός Star (Σιαπάνης) : Δεληδάκης 19 (1), Ζουρίδης 5, Λάγιος 17 (5), Σέργης 4, Σιαπάνης 2, Φλάσκος 4.

Τι μας άρεσε : Η προσπάθεια του Εθνικού να επιστρέψει στο φινάλε.