03/03/2023
Greek Freaks 18 12 20 7 - 57 -
Indians 13 18 13 15 - 59 -

Νίκη τετράδας για τους Indians!

Μπορεί να τα βρήκαν "σκούρα" απέναντι στους μαχητικούς Greek Freaks, όμως οι Indians με κατάθεση ψυχής και τρομερό πάθος στα τελευταία λεπτά, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο κλειστό του Περιστερίου και να παραμείνουν σε... τροχιά πλέι οφ.

Σε χαμηλό τέμπο κυμάνθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα προσεκτικές στον τρόπο παιχνιδιού τους. Οι Greek Freaks όντας ανώτεροι προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 18-13 χάρη στα καλάθια του εξαιρετικού Χαλούδη και του Καρατζή. Για τους Indians οι Βασιλάκος και Πουλοκέφαλος ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Οι φιλοξενούμενοι προσαρμόστηκαν στις απαιτήσεις του παιχνιδιού, ισορρόπησαν την κατάσταση με τους Βασιλάκο, Μαμάκο και Κασιμάτη και εν τέλει απέκτησαν προβάδισμα βραχείας κεφαλής (30-31) στο τέλος του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι από την άλλη μεριά, μπορεί να παρουσίασαν αρκετά προβλήματα στην άμυνα, όμως παρέμειναν ζωντανοί στην διεκδίκηση της νίκης χάρη στο ρεσιτάλ του Χαλούδη πίσω από την γραμμή των 6.75.

Με ανεβασμένη ψυχολογία και αρκετή διάθεση, οι Indians έκαναν δυναμικό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη γι'αυτούς. Οι Freaks με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Χαλούδη, Υφαντόπουλο, Σκάγκο και Σουβλέρη, κατάφεραν όχι μόνο να επιστρέψουν στο ματς, αλλά να πάρουν και το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών (50-44).

Ένα σπουδαίο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τις δύο ομάδες να παλεύουν για κάθε κατοχή. Στο μεγαλύτερο μέρος του δεκαλέπτου, οι "Πειραιώτες" είχαν τον απόλυτο έλεγχο, με τους Χαλούδη, Τσαμπαρλή και Υφαντόπουλο να τραβούν το... κουπί στην επίθεση. Οι "Ινδιάνοι" ωστόσο έδειξαν χαρακτήρα, "έσφιξαν" την άμυνά τους, είδαν τον Μπαλτά να δίνει το... σύνθημα για την αντεπίθεση και τους Κασιμάτη και Τσιώτα να την ολοκληρώνουν, βάζοντας την υπογραφή τους σε μια σημαντική νίκη που θα τους διατηρήσει στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κασιμάτης με 12 πόντους (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 13/32 δίποντα, 7/30 τρίποντα και 10/25 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/37 δίποντα, 4/23 τρίποντα και 15/22 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Greek Freaks (Προκάκης): Ιωαννίδης, Καρατζής 8, Καφετζής 3, Σκάγκος 8 (2), Σουβλέρης 2, Σύλλας, Τσαμουταλης 3, Υφαντόπουλος 8, Χαλούδης 25 (5)

Indians (Μηνάς): Βασιλάκος 6, Δημάδης 3 (1), Ζήσης 4 (2), Κασιμάτης 12 (1), Μαμάκος 3, Μπακάλης 4, Μπαλτάς 13 (1), Πουλοκέφαλος 8, Τσιώτας 6, Φαραός

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Χαλούδη και το τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών.