18/02/2022
Flood BC 10 22 10 17 - 59 -
Athens Pistols 14 15 13 11 - 53 -

Νίκη τετράδας για την Flood!

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πήρε χθες το βράδυ στο Basketaki Arena η Flood, καθώς για την 12η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Master League κέρδισε για δεύτερη φορά φέτος τους Athens Pistols με 59-53 και βρίσκεται μόνη στην τρίτη θέση!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Athens Pistols στο ματς, καθώς με 5 πόντους του Σταμάτη Ρήγα, 4 του Καρνάβα και τρίποντο του Μπαλωμένου, προηγούνταν με 0-10 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τον Τσάπα να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 8 πόντους, μείωσαν στους 4, 10-14!

Η αντεπίθεση της Flood συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 5 πόντους του Σταματόπουλου, 4 του Τσάπα, 4 του Βλάχου, άλλους τόσους του Κουσάση και τρίποντο του Γιοπάνου, πήγε στα αποδυτήρια ούσα σε θέση οδηγού με 32-29! Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Δημήτρης Ρήγας (5π), Σάρρας (4π) και Μπαλωμένος (3π).

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 42-42. Για τους μπλε από 4 πόντους σημείωσαν οι Σταματόπουλος και Γρηγορακάκης, ενώ για τα Πιστόλια 5 πόντους είχε ο Σταμάτης Ρήγας και από 4 οι Καρνάβας – Σάρρας. Σκορ τρίτης περιόδου 42-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Ασπιώτη ήταν καλύτερη στα σημεία και με δράστες στην επίθεση τους Τσάπα (10π), Σταματόπουλο, Γρηγορακάκη και Βλάχο, έφτασε στη μεγάλη νίκη με 59-53. Δεν μπόρεσαν οι Athens Pistols να πάρουν κεφάλι στο σκορ στα τελευταία λεπτά και έτσι δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Καρνάβα, Σταμάτη Ρήγα, Βρυώνη και Δημήτρη Ρήγα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/14 βολές,  20/51 δίποντα και 3/12 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/18 βολές, 14/41 δίποντα και 5/22 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος της Flood ο Τσάπας με 22 πόντους (double-double), έχοντας 5/7 βολές, 7/15 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Athens Pistols ο Σταμάτης Ρήγας με 15 πόντους (double-double), έχοντας 8/12 βολές, 2/8 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Flood (Ασπιώτης): Βλάχος 6, Γρηγορακάκης 10, Σταματόπουλος 14 (1), Γιοπάνος 3 (1), Ασπιώτης, Κουσάσης 4, Τσάπας 22 (1)

Athens Pistols (Μπαλωμένος): Καρνάβας 11 (1), Μπαλωμένος 6 (2), Ρήγας Δ. 7 (1), Ρήγας Σ. 15 (1), Βρυώνης 4, Σάρρας 10

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για σαράντα λεπτά!