13/11/2023
KLAFTA LABORAL BC 16 12 16 14 - 58 -
Nobelistes 18 11 23 9 - 61 -

Ματς - διαφήμιση του μπάσκετ και νίκη των Nobelistes στο ''νήμα''

Χίλια μάτια να είχαμε να βλέπαμε τέτοιες ματσάρες. Σε ένα κατάμεστο Promitheas Park, από φιλάθλους και των δύο ομάδων, Nobelistes και Klafta Laboral μας χάρισαν ένα θέαμα υψηλότατου επιπέδου, σε έναν αγώνα με συναρπαστική εξέλιξη και ανατροπές, με τους Nobelistes να φτάνουν τελικά σε μια τεράστια νίκη, με σκορ 58-61, σε μια νίκη που δεν αποκλείεται να παίξει ρόλο στη μάχη της κορυφής.

Το παιχνίδι ήταν πολύ όμορφο από πλευράς θεάματος, με τους Nobelistes να μπαίνουν πιο δυνατά, τον Ολυμπίου και τον Ιορδανίδη να είναι οι δύο στυλοβάτες του επιθετικού παιχνιδιού των ''ροζ'', την ώρα που οι ''κόκκινοι'' είχαν σε εκπληκτική μέρα τους Ζήση και Τριανταφύλλου, είχαμε όμως εκτός δράσης τον αρχηγό τους, Γιάννη Σταύρου και σε κακή μέρα τους ψηλούς. Το Α' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 16-18, ενώ στο Β' δεκάλεπτο, οι Nobelistes πάτησαν το γκάζι και ανέβασαν την διαφορά στους 9 (32-41).

Στην επανάληψη, οι Nobelistes έδειχναν ικανοί να ελέγξουν απόλυτα την κατάσταση και σε όλο το Γ' δεκάλεπτο συντηρούσαν διαφορές διψήφιες, ολοκληρώνοντας τελικά την περίοδο στο +8 (44-52). Στην τελευταία περίοδο, ορμώμενοι από την συγκλονιστική συμπαράσταση των χιλιάδων οπαδών τους, οι περσινοί πρωτοπόροι της κανονικής διάρκειας έψαξαν το μεγάλο come back, όμως στις λεπτομέρειες οι Nobelistes επιβίωσαν, οι Τριανταφύλλου βρήκε σίδερο στο τελευταίο σουτ και έτσι οι ''ροζ'' έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη (58-61).

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Λυμπερίου, με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ