60
Jackals 14 21 21 21 - 77 -
86ers 14 10 15 21 - 60 -

Νίκη τριάδας για τους Jackals!

Από το πρώτο λεπτό οι Jackals προσπάθησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τις όμορφες ενέργειες του Γκούμα, ο οποίος ήταν ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο, όμως οι 86ers έμειναν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Καλιάτσου και του Αρίκα διαμορφώνοντας το 14-14.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και κυριάρχησαν στο παρκέ. Βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία με τον Γκούμα να κλέβει πολλές μπάλες και τον Φιλιππίδη να βγαίνει μπροστά στο σκοράρισμα για την ομάδα του. Οι 86ers εκαναν πολλά λάθη και αυτό τους κόστισε καθώς δεν έφταναν τα καλάθια του Συμεωνίδη για να μείνουν κοντά στο σκορ. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 35-24.

Οι Jackals συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά με τις όμορφες συνεργασίες του Τάσκα και του Πάκα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι στην επίθεση και κατάφεραν να βρούν λύσεις με τον Καραγιάννη και τον Παντελίδη, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 56-39.

Στην τεταρτη περίοδο χαλάρωσαν οι άμυνες και των δύο ομάδων με αποτέλεσμα το παιχνίδι να αποκτήσει έναν γρήγορο και θεαματικό ρυθμό. Οι 86ers προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν με τον Συμεωνίδη και τον Καραγιάννη να πετυχαίνουν συνεχόμενους πόντους, όμως οι Jackals δεν άργησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Τάσκα και του Φιλιππίδη και να κλειδώσουν την νίκη με το τελικό 77-60.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Αλέξανδρος Γκούμας με 19 πόντους, 19 ριμπάουντ, 5 ασσίστ και  κλεψίματα.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Δημήτρης Καραγιάννης με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

Jackals: Μπουλγουράνος 8, Πάκας 9(1), Τάσκας 15, Φιλιππίδης 14(2), Ζωγράφος 5, Τσίαπς 5, Βούλγαρης 2, Γκούμας 19.

86ers: Καλιάτσος 13(3), Παντελίδης 8, Συμεωνίδης 17(3), Κουρουκλίδης 2, Καραγιάννης 12(1), Αρίκας 8(1).

Τι μας άρεσε: Η γεμάτη εμφάνιση του Αλέξανδρου Γκούμα.