15/03/2023
Jackals 16 28 23 15 - 82 -
Brokers 16 15 17 12 - 60 -

Νίκη τριάδας για τους Jackals!

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι στην πρώτη περίοδο με τις δύο ομάδες να παλεύουν να πάρουν το προβάδισμα. Οι Jackals προσπάθησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Τάσκα να ξεκινάει ζεστός τον αγώνα, όμως οι Brokers βρήκαν λύσεις στο πρόσωπο του Μαυρομανώλη και του Πεχλιβάνη διαμορφώνοντας το 16-16.

Στη δεύτερη περίοδο οι Jackals πάτησαν γκάζι και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με τον Λιάτισκο να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο για την ομάδα του. Οι Brokers απάντησαν γρήγορα με τις προσπάθειες του Βλάχου και του Ψαρρόπουλου, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργεία με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 44-31.

Οι Jackals συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού στην τρίτη περίοδο με τις όμορφες συνεργασίες του Ζωγράφου και του Τσίπα να ανεβάζουν ακόμα περισσότερο την διαφορα της ομάδας τους. Οι Brokers βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Ζαφείρη και τον Μαυρομανώλη, όμως τους πλήγωσε η κακή τους άμυνα με αποτέλεσμα να κλείσουν την περίοδο στο 67-48.

Στην τέταρτη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και για τις δύο ομάδες. Οι Brokers βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Βλάχου και του Μαυρομανώλη, όμως οι Jackals απαντούσαν σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Λιάτσικο και τον Τζόκα να κλειδώνουν την νίκη με το τελικό 82-60.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Κωνσταντίνος Λιάτσικος με 20 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Για τους Brokers ξεχώρισε ο Αναστάσης Βλάχος με 23 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Jackals: Καραμανώλης 3, Τάσκας 19, Τζόκας 8(2), Λιάτσικος 20, Κατσουπάκης 4, Ζωγράφος 14(2), Τσίπας 10(1), Γκούμας 4.

Brokers: Πεχλιβάνης 9(1), Ζαφείρης 3, Μαυρομανώλης 15(5), Μοσχάκης 2, Χωρινός 2, Βλάχος 23(5), Ψαρρόπουλος 6(1).

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργαίες και ο πλουραλισμός στην επίθεση των Jackals.