21/06/2024
Batboys 23 18 20 18 - 79 -
Orlando Tragic Salonica 18 15 11 17 - 61 -

Νίκη των Batboys και τριπλή ισοβαθμία

Την νίκη πήραν οι Batboys επί των Orlando Tragic Salonica με τελικό σκορ 79-61. Ούτως ή άλλως άρχισαν με καλούς οιωνούς καθώς ξεκίνησαν με σερί 6-0. Στην συνέχεια οι Orlando Tragic Salonica έφεραν τη διαφορά στο καλάθι αλλά εκεί μίλησε η άμυνα. Σιγά σιγά ξεκίνησε η διαφορά να ανεβαίνει ώσπου στη μέση της περιόδου τα "νυχτεριδόπαιδα" ήταν μπροστά με +9 (15-6). Έκτοτε η διαφορά κυμάνθηκε σε παρόμοια επίπεδα αλλά μειώθηκε προσωρινά 2:30 πριν το τέλος της περιόδου στους 4 (17-13). Στο τέλος όμως οι Batboys στάθηκαν ψηλότερα και έκλεισαν την περίοδο με το σκορ στο 23-18.

Στην 2η περίοδο και οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά αλλά οι Batboys έπιασαν γρήγορα διψήφια διαφορά (32-22). Δεν υπήρξε κάποια έντονη διαφοροποίηση από εκεί και πέρα. Αυτό άλλαξε με το καλάθι και φάουλ του Διονύση Χ"βακαλέλη 27" πριν το τέλος, όπου με έμμεσο τρίποντο κατέβασε τη διαφορά στους 6 (39-33). Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους Batboys να προηγούνται με 41-33.

Στην αρχή της 3η περιόδου οι Batboys ανέβασαν ρυθμό αλλά και το προβάδισμά τους φτάνοντάς το στο +14 (51-37) μετά το πέρας των τριών πρώτων λεπτών. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες βασίστηκαν πολύ στις αμυντικές τους αρετές, συντηρώντας το σκορ σχεδόν ίδιο επί 2 λεπτά. Η μόνη διαφοροποίηση ήταν ένα τρίποντο των "νυχτερόπαιδων". Από εκεί άρχισε να αυξάνεται η διαφορά όπου μεγιστοποιήθηκε στο +20 (61-41) με 1:27 να υπολείπονται για την περίοδο. Στη λήξη της περιόδου ο πίνακας έγραφε 61-44.

Η 4η περίοδος δεν έφερε σημαντικές αλλαγές στο σκορ. Η διαφορά δεν είχε ιδιαίτερες αλλαγές και έμεινε σε παρόμοια επίπεδα. Στο τέλος οι Batboys επικράτησαν με 79-61 και έκαναν το 4-1 στον όμιλο, όπως ήταν οι Orlando Tragic Salonica και οι SugarDaddys.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Τατιτζικίδης με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από την μεριά των Orlando Tragic Salonica ξεχώρισε ο Διονύσης Χατζηβακαλέλης με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Batboys: Δημητρακούδης 8, Ιακωβίδης 4, Καλβουρτζής 0, Μπόγιας 7 (1), Νικολούδης 15 (2), Ρικούδης 17 (1), Σπίθας 6, Τατιτζικίδης 22

Orlando Tragic Salonica: Αρουτίδης 4, Βοζινίδης 5, Γιαμούκης 5 (1), Θεμιστοκλέους 6 (1), Καπετανόπουλος 0, Κοΐου 3, Πατής 8, Σουγάρης 9 (1), Σπυρίδης 2, Χαλεπλής 7, Χατζηβακαλέλης 12