04/02/2024
Kill Beer 13 19 22 9 - 63 -
La Bola De Papel 17 14 11 10 - 52 -

Νίκη "βόμβα" για την Kill Beer!

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι στα σημεία και να προηγούνται με 13-17 χάρη στα καλάθια των Barea, Τζαναβάρα και Φλώρου. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τις καλές τοποθετήσεις των Παντελόπουλου και Μπακάλη στο ζωγραφιστό και το μακρινό σουτ του Μπογέα και έμειναν κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Kill Beer ανέβασε την απόδοσή της, προσαρμόστηκε στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και με πρωταγωνιστές τους Μπογέα, Μπακάλη και Τσελίκη έκανε την ανατροπή και πήρε το προβάδισμα με 32-31. Οι Τζαναβάρας και Barea τράβηξαν το... κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων, όμως η κακή αμυντική λειτουργία είχε αρχίσει να προβληματίζει έντονα τον κόουτς Αβούρη.

Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους, οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Μπογέα διεύρυναν το προβάδισμά τους και "έχτισαν" διψήφια διαφορά. Οι "ερυθρόλευκοι" κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά, σκόραραν με το... σταγονόμετρο και μπήκαν σε... περιπέτειες. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 54-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο... σεληνιασμένος Μπογέας συνέχισε να τα... βάζει από παντού και μαζί με τον πάντα αξιόπιστο επιθετικά Παντελόπουλο έδωσαν ένα σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Βιδάλης και Barea με ατομικές ενέργειες προσπάθησαν να βάλουν την La Bola ξανά στο ματς, όμως τα χρονικά περιθώρια είχαν στενέψει. Η Kill Beer πήρε σπουδαία νίκη με 63-52 και έβαλε "φωτιά" στον όμιλο.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παντελόπουλος με double double και 16 πόντους (7/9 δίποντα, 2/3 βολές, 12 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/39 δίποντα, 7/20 τρίποντα και 12/19 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/38 δίποντα, 5/22 τρίποντα και 9/14 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ.

Kill Beer (Παντελόπουλος): Γκούνας, Μπακάλης 6, Μπογέας 25 (6), Παντελόπουλος 16, Τσελίκης 11, Τσοκαντάς 5 (1)

La Bola De Papel (Αβούρης): Barea 15 (2), Βιδάλης 5, Γκιουλμπαξιώτης, Καρατζάς 6, Σακαράκης 3 (1), Σωτηρόπουλος 7 (1), Τζαναβάρας 8, Τσουκάλης 2, Φλώρος 6 (1)

Τι μας άρεσε: Παρά το λειψό τους ρόστερ, οι γηπεδούχοι στάθηκαν εξαιρετικά και πήραν μια σπουδαία νίκη.