05/10/2023
Hellenic Energy 19 14 16 15 - 64 -
Valhalla Phantoms 17 23 15 14 - 69 -

Νίκη χαρακτήρα για τους Valhalla Phantoms!

Το ροζ φύλλο αγώνα πήραν οι Valhalla Phantoms στο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής κόντρα στην Hellenic Energy της οποίας επικράτησαν με 64-69. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, όμως οι φιλοξενούμενοι έδειξαν χαρακτήρα στις στιγμές πίεσης, δεν έχασαν το προβάδισμά τους και έτσι έφτασαν στην 3η νίκη τους (3-1). Η Hellenic Energy δεν λέει να «σηκώσει κεφάλι» και συνεχίζει χωρίς νίκη στην Development League (0-4).

Στα του ματς, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, με τους Παπουτσιδάκη και Σκαρπέλη να έχουν καλές επιλογές επιθετικά και το σκορ να φτάνει στο 11-5. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πλησιάσουν στον πόντο (13-12), ωστόσο μέχρι το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι παραπάνω, καθώς βρίσκονταν πίσω με 19-17.

Το προσπέρασμα ήρθε στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου με τους Νικολάου και Γεωργακά (19-22), ωστόσο η Hellenic Energy πήρε και πάλι τα ηνία στη συνέχεια. Οι Valhalla Phantoms συνέχισαν να πιέζουν και από το 30-30 έκαναν ένα σερί 0-7 για να φτάσουν στο 30-37. Μάλιστα κράτησαν αυτή τη διαφορά και στο ημίχρονο, με το σκορ να δείχνει 33-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν κάποια καλάθια που έδωσαν ψυχολογία, αλλά παράλληλα μεγάλωσαν και την απόσταση. Ο Δρόσος με δικούς του πόντους έγραψε το 38-50, με τον Παπουτσιδάκη από την άλλη να παλεύει για να κάνει λίγο καλύτερα τα πράγματα για την ομάδα του. Κρινής και Νικολάου πήγαν τους φιλοξενούμενους στο +13 (42-55), ωστόσο μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου η Hellenic Energy «κουτσά-στραβά» μείωσε σε 49-55.

Ο Σκαρπέλης με εύστοχο σουτ πίσω από τα 6,75 έφερε το ματς στο τρίποντο (54-57), όμως η αντίδραση των Phantoms ήταν άμεση και με τους Κρινή, Φλάκα και Γεωργακά ξέφυγαν πάλι στο 55-65. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και έκαναν μία τελευταία προσπάθεια, φτάνοντας και πάλι στο -3(62-65). Ξανά όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να κρατήσουν το «τιμόνι» στα… χέρια τους, με τον Κυριακουλάκο να είναι ο καθοριστικός παίκτης που στο φινάλε «καθάρισε» το ματς και τη νίκη με 64-69.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βικέντιος Τσινιόκα Κανέκα με 10 πόντους, 2 ασίστ, 13 ριμπάουντ και 2 μπλοκ. Από την Hellenic Energy ξεχώρισε ο Αντώνης Παπουτσιδάκης με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η Hellenic Energy είχε 19/51 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 14/27 βολές, 31 ριμπάουντ, αλλά και 10 ασίστ, 8 κλεψίματα και 6 λάθη. Οι Valhalla Phantoms τελείωσαν το ματς με 16/42 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 7/13 βολές, 50 ριμπάουντ και 17 ασίστ. Παράλληλα είχαν 4 κλεψίματα, 12 λάθη και 5 μπλοκ.

Hellenic Energy (Σκαρπέλης): Καρβέλας 11(4ρ.), Λάσπας, Νάκας 3(4ρ.), Παπουτσιδάκης 24(5ρ.), Σαραντόπουλος, Σκαρπέλης 17(4ρ.), Στάθης 4(8ρ.), Φεραδούρος 5(6ρ.)

Valhalla Phantoms (Γεωργακάς): Γεωργακάς 21(6ρ.), Δρόσος 5(2ρ.), Κόκολας, Κρινής 10(11ρ.), Κυριακουλάκος 8(7ρ.), Μπασαδήμας, Νικολάου 13, Σαμπάνης 2(4ρ.), Τσινιόκα 10(13ρ.), Φλάκας

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση που έβγαζαν οι Valhalla Phantoms στα δύσκολα.