13/03/2023
Δαλάι Κλάμα 4 14 19 19 - 56 -
Mpaloniakos 12 10 14 15 - 51 -

Νίκη χαρακτήρα για τους Δαλάι Κλάμα!

Το βράδυ της Δευτέρας στο Basketaki Arena οι Δαλάι Κλάμα επικράτησαν του Μπαλονιακού για δεύτερη φορά φέτος με 56-51, κάνοντας ένα ακόμη αποφασιστικό βήμα για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην τετράδα του 4ου  ομίλου της Evolution League. Ντέρμπι για 40 λεπτά ήταν το ματς, με την ομάδα του Λάζαρου Μπουρελάκου να δείχνει χαρακτήρα στο φινάλε, εξασφαλίζοντας το ροζ φύλλο χάρη στα μεγάλα σουτ των Μπέη, Στασινόπουλου και Τσιάρα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εκμεταλλευόμενος το ολικό μπλακ άουτ των Δαλάι στο ξεκίνημα, ο Mpaloniakos μπήκε σε θέση οδηγού με τους Κόντη (4π.), Μπαμπούση (4π.), Τζώλη (2π.) και Καρατσαρέα (2π.) να κάνουν τη διαφορά. Μόλις ένα καλάθι εντός πεδιάς, δια χειρός Στασινόπουλου (3π.), σκόραραν οι γηπεδούχοι που βρέθηκαν σε δύσκολη θέση από νωρίς. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 4-12.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ο ερχομός του Μπουρελάκου στον πάγκο των Δαλάι άρχισε να βάζει τα πράγματα στη θέση τους. Οι γηπεδούχοι, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ της περιόδου με 14-10 και με πρωταγωνιστή τον Τσίτο (6π.), μείωσαν τη διαφορά. Ο Mpaloniakos παρέμεινε σε θέση οδηγού, καθώς οι Λεβεντούρης (4π.), Μπαμπούσης (3π.) και Δημητρόπουλος (3π.) τράβηξαν κουπί επιθετικά, οδηγώντας την ομάδα τους στην ανάπαυλα με +4. Σκορ ημιχρόνου, 18-22.

Μετά την ανάπαυλα οι Δαλάι Κλάμα συνέχισαν την αντεπίθεση και με καλάθια των Στασινόπουλου (8π.), Φλαπούρη (3π.), Μπέη (3π.), Τσίτου (2π.) και Τσιάρα (2π.) πήραν προβάδισμα μετά το αρχικό 3-0! Ο Mpaloniakos απάντησε με Καρατσαρέα (6π.), Κατσώνη (2π.), Τζώλη (2π.), Λεβεντούρη (2π.) και Μασσαλή (2π.) βγάζοντας κι εκείνος πολλή ενέργεια και πάθος. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 37-36.

Μεγάλη μάχη και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για το ροζ φύλλο. Το ματς οδηγήθηκε στις ειδικές καταστάσεις, εκεί όπου οι Δαλάι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι, καθώς με καλάθια των Τσιάρα (6π.), Μπέη (5π.), Στασινόπουλου (4π.) και Μπαλατσού (3π.) έφτασαν δίκαια στη νίκη. Ο Mpaloniakos μπορεί να διένυσε το πιο παραγωγικό του διάστημα στο ματς και μάλιστα με αξιοσημείωτη πολυφωνία (6 διαφορετικοί σκόρερ), όμως αυτό δεν ήταν τελικά αρκετό.

Στο τέλος του αγώνα, οι Δαλάι Κλάμα είχαν 16/36 δίποντα, 5/29 τρίποντα και 9/23 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, ο Mpaloniakos είχε 24/55 δίποντα, 0/12 τρίποντα και 3/12 βολές. Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ είχαν 5 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θωμάς Μπέης με 8 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 35 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Λεβεντούρης με 9 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος) : Μπαλατσός 6, Μπέης 8 (2), Νικηταράς, Στασινόπουλος 17 (3), Τσιάρας 11, Τσίτος 8, Φλαπούρης 6.

Mpaloniakos (Λεβεντούρης) : Δημητρόπουλος 2, Καρατσαρέας 10, Κατσώνης 4, Κόντης 8, Λεβεντούρης 9, Μασσαλής 3, Μπαμπούσης 9, Τζώλης 6.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων και τα μεγάλα σουτ των Δαλάι στο φινάλε.