17/11/2021
Uncle Drew 8 9 15 12 - 44 -
Brazzers 6 18 12 15 - 51 -

Νίκη χρυσάφι για τους Brazzers του Βενέτη!

Βράδυ Τετάρτης στο Athens Sports Hall οι Brazzers υπό τις οδηγίες του coach Ανδρέα Βενέτη ξεπέρασαν τις σημαντικές απουσίες στη front line και επικράτησαν του Uncle Drew με 44-51 σε ένα κλειστό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Η μεγάλη απουσία του Νίκου Σιρόγλου επηρέασε τον Drew που είχε πρόβλημα στο σκοράρισμα και πολύ χαμηλά ποσοστά στο περιφερειακό σουτ. Οι Brazzers ανέβηκαν στο 6-3 και βρίσκονται στο κυνήγι των πρωτοπόρων, όμως ο τραυματισμός του Θάνου Δαρδαμάνη δεν τους άφησε να το χαρούν ιδιαίτερα. Στο 5-4 έπεσε η ομάδα του Γιάννη Κάρμα που επικεντρώνεται πλέον στο ματς της ερχόμενης Τρίτης για να βάλει τέλος στο αρνητικό σερί απέναντι στους Griffins. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά τι συνέβη στο χθεσινοβραδινό παιχνίδι.

Χαμηλή παραγωγικότητα εκατέρωθεν στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να μπαίνουν νευρικά στο ματς και να σκοράρουν συνολικά μόλις 14 πόντους. Ελαφρώς πιο αποτελεσματικός ο Θείος Ντρου που βρήκε λύσεις από τους Χριστοδουλόπουλο, Οικονομάκο, Αγγελογιαννόπουλο και Μπονάτσο. Σκορ 1ου δεκαλέπτου : 8-6.

Σαφώς ανώτεροι οι Brazzers στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Με τους Χρήστο Μπάρμπα (6π.) και Μάρκο Χαλκιόπουλο (8π.) να βάζουν τα πρώτα μακρινά σουτ και τον Θάνο Δαρδαμάνη να δημιουργεί ρήγματα στην άμυνα των γηπεδούχων, οι Brazzers ανέβηκαν ψυχολογικά και πήραν κεφάλι στο σκορ. Το επιμέρους σκορ έγραψε 9-18, αφού οι Drew βρήκαν αξιόπιστες επιθετικές λύσεις μόνο από Σωτήρη Κογιώνη (6π.). Σκορ ημιχρόνου : 17-24.

Μετά την ανάπαυλα οι Brazzers φάνηκαν αποφασισμένοι να χτίσουν διαφορά και τα κατάφεραν. Γ. Κωνσταντινίδης (4π.) από το low post,  Χ. Μπάρμπας και Δ. Κατέρης με μακρινά σουτ έστειλαν τους φιλοξενούμενους και μετέπειτα νικητές στο +11 (25-36). Η συνέχεια, ωστόσο, δεν ήταν ανάλογη. Έπειτα από time out, οι γηπεδούχοι έσφιξαν στην άμυνα και με πρωταγωνιστές τους Νίκο Οικονομάκο (4π.) και Άρη Αγγελογιαννόπουλο (7π.) ψαλίδισαν γρήγορα τη διαφορά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου : 32-36.

Όλα τα δεδομένα προοικονομούσαν ότι το ματς θα κριθεί στα τελευταία λεπτά. Έτσι κι έγινε στο Athens Sports Hall. Στην αρχή της τελευταίας περιόδου, οι Drew έμοιαζαν να έχουν το μομέντουμ, χάρη στις επιθετικές πρωτοβουλίες των Σπύρου Μπονάτσου (5π.) και Άρη Αγγελογιαννόπουλου (5π.). Οι Brazzers, ωστόσο, βελτιώθηκαν αμυντικά έβαλαν μεγάλα καλάθια με τους Γ. Κωνσταντινίδη (6π.) και Μ. Χαλκιόπουλο (6π.) και απέδρασαν από το κλειστό της οδού Θεμισκύρας με ένα μεγάλο διπλό.

Ο Uncle Drew είχε 16/45 δίποντα, 3/24 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη. Οι Brazzers είχαν 13/38 δίποντα, 6/23 τρίποντα και 7/14 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Μάρκος Χαλκιόπουλος με 16 πόντους και double-double, έχοντας 5/14 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 0/4 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος σε 39 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Μπονάτσος με 9 πόντους, έχοντας 2/7 δίποντα, ¼ τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και είχε μόλις 1 λάθος σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Uncle Drew (Κάρμας) : Βλυσσίδης, Μπονάτσος 9 (13 ριμπ., 1 τρίπ.), Οικονομάκος 8, Κογιώνης 8 (8 ριμπ.), Κανδηράκης, Χριστοδουλόπουλος 4 (6 ριμπ.), Κάρμας 1 (6 ριμπ.),  Αγγελογιαννόπουλος 14 (6 ριμπ., 4 ασί., 2 τρίπ.).

Brazzers (Βενέτης) : Ζαφειράκης (2 ασί.), Δαρδαμάνης 7 (3 ριμπ.), Βαρθολομαίος Μ. 2, Κατέρης 4 (1 τρίπ.), Κωνσταντινίδης 13 (11 ριμπ.), Μπάρμπας 9 (8 ριμπ., 5 ασί., 3 τρίπ.), Χαλκιόπουλος 16 (13 ριμπ., 2 τρίπ.).

Τι μας άρεσε : Καλό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Τι δεν μας άρεσε :  1) Οι τραυματισμοί των Παντελή Βλυσσίδη και Θάνου Δαρδαμάνη.

2) Ο Κωνσταντινίδης που έκανε σπουδαίο ματς με double-double βαπτίστηκε Κωνσταντίνου από τον speaker της αναμέτρησης. Σόρρυ Γιάννη.