02/12/2021
Capital Con-Trolls 11 9 9 7 - 36 -
Elitήριοι by pinguin.gr 11 13 17 13 - 54 -

Νίκη «χρυσάφι» για τους Elitήριους!

Σπουδαία νίκη πανηγύρισαν οι Elitήριοι στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, αφού κέρδισαν τους Capital Con Trolls με 54-36 ανεβαίνοντας στην βαθμολογία του τρίτου ομίλου της Master League.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πολύ ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ. Οι Elitήριοι ξεκίνησαν καλύτερα, αλλά άμεσα οι Capital Con Trolls αντέδρασα και ισοφάρισαν σε 11-11 που ήταν και το σκορ της περιόδου. Ο Μαυράκης σημείωσε από την μία 7 πόντους, ενώ για τους Elitήριους 5 έβαλε ο Θανάσης Πατωνίδης.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Elitήριοι, έδειχναν πως βρίσκονται σε καλύτερη κατάσταση και πως ήταν θέμα χρόνου να βρουν ρυθμό. Με τον Φίλιππο Πατωνίδη να σημειώνει 6 πόντους, έτρεξαν ένα επιμέρους 13-9 και προηγήθηκαν με 4, 24-20 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για την ομάδα του Παναγιώτη Μαρζάβα, 4 πόντους σημείωσε ο Νίκος Μαυράκης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Elitήριοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με ένα επιμέρους 17-9 ανέβασαν την διαφορά τους στους 10, 41-31. Για την ομάδα του Κωνσταντινάκου 9 πόντους έβαλε ο Θανάσης Πατωνίδης ενώ για τους Capital 4 ο Τάσος Μαρζάβας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Elitήριοι διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα που είχαν και έφτασαν σε μία άνετη και ταυτόχρονα σημαντική νίκη με 54-36. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, για τους Elitήριους 7 πόντους έβαλε ο Χρήστος Καρδάσης, ενώ για την ομάδα του Μαρζάβα 3 έβαλε ο Νίκος Μαυράκης.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Μύρωνας Γκότσης με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 3 τάπες. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Μαυράκης με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος, 1 κλέψιμο και 2 τάπες.

Συνολικά οι Capital Con Trolls είχαν 15/71 εντός πεδιάς, 4/27 τρίποντα και 2/5 βολές. Πήραν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 19/65 εντός πεδιάς, 1/15 τρίποντα και 15/23 βολές. Πήραν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 4 τάπες.

Capital Con Trolls (Μαρζάβας): Μαρζάβας 4, Κιούσης 5, Θεοδώρου, Ξανθάκης 6, Φουρτάκας 2, Μαυράκης 19.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Πατωνίδης Θ 14, Τσόκας 4, Γκότσης 12, Καρδάσης 10, Κωνσταντινάκος 8, Πατωνίδης Φ 6.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!