14/11/2022
Emporio Armani 19 8 24 12 - 63 -
Agrinio Tutors 7 14 16 17 - 54 -

Νίκη χωρίς τους "πρωταγωνιστές" της για την Emporio Armani!

Οι απουσίες των Νίκου Τσιαμάκη και Χρήστου Σταυρόπουλου άλλα και του κόουτς Ντίνου Τσιαμάκη δεν επηρέασαν την Emporio Armani που κέρδισε με 63 - 54 τους Agrinio Tutors.Οι πρωταθλητές βρήκαν λύσεις και έφτασαν στη δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες, παρά το γεγονός ότι οι Tutors τους πίεσαν στο φινάλε.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, άνοιξαν τη διαφορά νωρίς και έφτασαν στο +12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου η Emporio Armani είχε διψήφιο προβάδισμα, όμως στη συνέχεια οι Tutors "ροκάνισαν" τη διαφορά και μείωσαν στους 6 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ξανά στο σκορ και προηγήθηκαν με 14 στο 30ο λεπτό.

Οι Tutors ξεκίνησαν με 9 - 0 σερί στην τέταρτη περίοδο και πλησίασαν στους 5. Λίγο πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 3, όμως ένα τρίποντο του Γιάννη Τασιούλη στη λήξη της επίθεσης της Emporio Armani έφερε τη διαφορά στους 6 και ουσιαστικά "καθάρισε" το παιχνίδι.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Νίκος Σβίγγος με 14 πόντους και από 12 είχαν οι Χρήστος Κοργιαλός και Γιάννης Τασιούλης. MVP της αναμέτρησης όμως ήταν ο Φίλιππος Δάρλας που σημείωσε 6 πόντους και μάζεψε 18 ριμπάουντ.

Πρώτος σκόρερ των Tutors και μοναδικός διψήφιος ήταν ο Μιχάλης Σταμουλάκης με 20 πόντους.

Τι μας άρεσε. Η Emporio Armani δεν πτοήθηκε από τις απουσίες και φάνηκε ότι μπορεί να βρει συνεχώς πρωταγωνιστές.

Τι δε μας άρεσε. Οι Tutors είχαν σίγουρα δύσκολο πρόγραμμα στο ξεκίνημα, αλλά δείχνουν ότι θα χρειαστούν περισσότερες λύσεις για να θυμίσουν την περσινή ευχάριστη έκπληξη.

EMPORIO ARMANI (Νίκος Σβίγγος): Κοργιαλός 12, Παπαδάκης, Σβίγγος 14(2), Πατούλας, Τασιούλης Ι. 12(4), Αγγέλης 5, Καραγιάννης 2, Κοκοτός 6, Δάρλας 6, Τρίκας, Μπαλωμένος 6(2).

AGRINIO TUTORS (Κώστας Καρέτσος): Καρέτσος 2, Στραβοδήμος 9(1), Αθανίτης, Σταμουλάκης 20(4), Καραμπέτσος 6, Μουρκούσης 3(1), Πολύζος 6, Διδασκάλου, Τζαγκαράκης 8, Βαρδουλάκης.