23/09/2024
Αμόκ 14 23 25 25 - 87 -
Στιφάδο Bulls 19 19 18 28 - 84 -

Η μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της ΑΜΟΚ!

Τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της πήρε η ΑΜΟΚ το βραδάκι της Δευτέρας στο ΓΣΠ, καθώς επιβλήθηκε με τελικό σκορ 87-84 των αγνώριστων Stifado Bulls, οι οποίοι μετά την ήττα της πρώτης αγωνιστικής την... έπαθαν ξανά!

Με τους Πρόκο, Καραβασάνη και Γκοντόπουλο να είναι στημένοι στην περιφέρεια, ο Ζευκιλής έκανε... πάρτι κάτω από τα δύο καλάθια, καθώς δεν υπήρχε κάποιος από την πλευρά της ΑΜΟΚ που να μπορεί να τον κοντράρει υψομετρικά. Ο Καρνέσης απείλησε από μακριά, ο Ορφανός έκανε τις... μπούκες του και οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 14-19 με το οποίο έκλεισε το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο. Άψογο διάστημα το επόμενο για την παρέα του Αβαρκιώτη, με τον Σέχο να δημιουργεί πάμπολλα προβλήματα με την είσοδό του στο παρκέ, να βάζει 6 γρήγορους πόντους και να δίνει προβάδισμα στους "κίτρινους", με το ημίχρονο να κλείνει στο 37-38, μετά από σουτ του Πρόκου!

Ένας... μυθικός Γκοντόπουλος, άψογος από την περιφέρεια δεν έφτανε για τους "Ταύρους", οι οποίοι ήθελαν αλλά δε μπορούσαν να ξεφύγουν από την ψυχωμένη ΑΜΟΚ η οποία έβγαζε όμορφες φάσεις, είδε τον Ακουμιανάκη να επιτίθεται συνεχώς και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο υπέρ της 62-56, βάζοντάς... φωτιά στο παιχνίδι! Εκεί μέτρησε η ψυχραιμία και τα μεγάλα σουτ! Τέτοια έβαλε ο Τσατσάνης και ο Καρνέσης, μαζί με κρίσιμες βολές προς το τέλος του αγώνα, με την παρέα των γηπεδούχων να κρατάει μέχρι τέλους και να παίρνει τεράστια νίκη γοήτρου, απέναντι στους νταμπλούχους Stifado Bulls (οι οποίοι ξεκινούν τη σεζόν στο 0-2), με τελικό σκορ 87-84.

NOVIBET MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Καρνέσης με 30 πόντους, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, ένα κλέψιμο, 5 λάθη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Ζευκιλής με 22 πόντους, 14 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 λάθη.

ΑΜΟΚ (Αβαρκιώτης): Καρνέσης 30, Διονυσόπουλος 8, Ορφανός 16, Τσατσάνης 10, Αβαρκιώτης, Σέχος 13, Ακουμιανάκης 8, Γράψας 2.

Stifado Bulls (Πρόκος): Πρόκος 11, Καττής 1, Χριστόπουλος 12, Πολίτης, Νικολετάκης, Τσελεμπής, Δαβέτας 2, Μάλλης, Καραβασάνης 10, Ζαχάρος 5, Γκοντόπουλος 21, Ζευκιλής 22.

Τί μας άρεσε: Το πάθος της ΑΜΟΚ!