11/10/2024
Blackrooks 15 13 7 12 - 47 -
Ellinoroston Celtics 5 8 12 11 - 34 -

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Blackrooks!

Στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής της Development League 2 οι Blackrooks διπλασίασαν της νίκες τους απέναντι στους Ellinoroston Celtics,  με τους πράσινους να αναζητούν ακόμα την πρώτη τους νίκη στη σεζόν!

Στην αρχή του ματς οι Blackrooks εμφανώς πιο έτοιμη ξεκίνησαν με ένα σερί 10-2, θέτοντας απ' την αρχή τον δικό τους ρυθμό για την νίκη. Ανδριόπουλος Β, Καρακαίδός βοήθησαν από την ρακέτα, ενώ ο Καπερώνης ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Από τους Πράσινους ευστόχησαν οι Μαλτέζος και Νάστος, με το σκορ να είναι στο 15-5.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Μαύροι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό, καθώς απέκτησαν μια διαφορά 20 πόντων από την αρχή. Πρωταγωνιστές των επιθέσεων ήταν οι Καρακαίδός, Μαμμής και Κορδάς. Από την άλλη πλευρά οι Celtics πέτυχαν μόλις 8 πόντους με τους Νάστο και Μαλτέζο, να μειώνουν στους 15 πριν την ανάπαυλα.

Μετά την ανάπαυλα  οι Πράσινοι εμφανίστηκαν, λίγο καλύτεροι και έτρεξαν ένα σερί 0-8 και έφεραν την διαφορά ξανά στους 7. Οι Παπαϊάκος, Τσιούμαρης και Μαλτέζος έφεραν λύσεις στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της περιόδου. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν ξανά σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και στα πρώτα λεπτά, εκμεταλλευτήκαν τα κενά στην άμυνα των Celtics και πήραν την νίκη. Ο Καρακαίδός έδωσε λύσεις στην επίθεση από το ζωγραφιστό, ενώ οι Καπερώνης και Ανδριόπουλος ευστόχησαν σε ελεύθερα σουτ. Οι Πράσινοι το μόνο που κατάφεραν στο τέλος ήταν να μειώσουν στους 13 με τους Παπαϊάκο και Μαλτέζο (47-34).

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Χαρίλαος Καρακαίδός με 11 πόντους, 15 ριμπάουντ (double-double), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Μαλτέζος με 9 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Blackrooks(Ανδριόπουλος): Μαμμής 5, Ανδριόπουλος Β. 4, Κορδάς 8, Καρακαίδός 11, Ανδριόπουλος Α. 6, Ευγένης 4, Καπερώνης 9, Λαλιώτης,  Λεμπέσης,  Ρεμπάκος .

Ellinoroston Celtics (Παπαϊάκος): Παπαϊάκος 10, Γιακουβάκης, Νάστος 10, Πιρπίρογλου, Μαλτέζος 9, Νικολαΐδης 2, Τσιούμαρης 3.

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού!