22/09/2024
Baca Juniors BC 8 13 5 14 - 40 -
53 Asylum 9 12 5 7 - 33 -

Νικηφόρο ξεκίνημα για την Baca!

Ποδαρικό με το δεξί για την Baca Juniors στον τέταρτο όμιλο της D2-League, καθώς στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κέρδισε δύσκολα τους 53 Asylum με 40-33 στο κλειστό του Σπάρτακου!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Μαρματάκη και καλάθι του Παλάσκα, οι 53 Asylum προηγήθηκαν με 8-9. Ο Τσαμποδήμος με 4 πόντους και οι Μπίζος - Κασφίκης με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 21-21. Για την Baca Juniors 6 πόντους είχε ο Κρεούζης και 5 ο Τσαμποδήμος, ενώ για τους φιλοξενούμενους 5 σημείωσε ο Μαρματάκης και ένα τρίποντο έβαλε ο Παλάσκας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι, με το ντέρμπι καλά να κρατεί και το φινάλε της τρίτης περιόδου βρήκε τις δύο πλευρές ισόπαλες με 26-26. Για τους γηπεδούχους από 2 πόντους είχαν οι Τσαμποδήμος και Κασφίκης, ενώ για τους 53Asylum ένα τρίποντο έβαλε ο Κοσμίδης και ένα δίποντο ο Αποστολόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 26-26!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Baca Juniors ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με δράστες στην επίθεση τους Μαρτίνη, Κασφίκη, Τσαμποδήμο και Κρεούζη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 40-33. Κόλλησαν στο φινάλε επιθετικά οι φιλοξενούμενοι, με τους Κοσμίδη και Παλάσκα να βρίσκουν στόχο.

Novibet MVP της Baca Juniors ο Κρεούζης με 9 πόντους, έχοντας 1/5 βολές και 4/6 δίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των 53 Asylum ο Μαρματάκης με 9 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες.

Baca Juniors (Κασφίκης): Γαργαλάκος, Κρεούζης 9, Κασφίκης 8, Μαγκούτης, Μαρτίνης 8, Μπίζος 2, Σπεντζούρης, Τσαμποδήμος 13 (1)

53 Asylum (Μαρματάκης): Αποστολόπουλος 5, Γιαννοπολίτης, Γαβράς, Γκούρας 3, Μαρματάκης 9 (1), Παλάσκας 7 (1), Κοσμίδης 7 (2), Μαναβάκης 2, Τσάνης

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλε η Baca Juniors στα τελευταία λεπτά!