04/06/2023
Suck 'n' Luckers - - - - - - -
Philadelphia Sfihters - - - - - 20 -

Νικηφόρα απόδραση με υπογραφή Νικολού για τους Sfihters!

Το απόγευμα της Κυριακής στο Basketaki Arena οι Philadelphia Sfihters πήραν το ροζ φύλλο κόντρα στους Suck n’ Luckers σε ένα ματς πραγματικό θρίλερ που κρίθηκε κυριολεκτικά στα τελευταία δευτερόλεπτα. Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Παναγιώτης Νικολός που σταμάτησε στους 33 πόντους, ευστοχώντας στο κρίσιμο καλάθι και διατηρώντας την ομάδα του στο κόλπο της πρόκρισης. Στο 3-2 υποχώρησαν οι Luckers που κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους λίγο πριν το φινάλε. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Βρίσκοντας αμφότερες ρυθμό από νωρίς, οι δύο ομάδες μας προσέφεραν όμορφο θέαμα από τα πρώτα λεπτά. Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι μετέπειτα νικητές, μπαίνοντας σε θέση οδηγού με πρωταγωνιστές τους Νικολό (8π.), Ψαλτάκη (8π.) και Λουπέτη (4π.). Οι Luckers ισορρόπησαν γρήγορα την κατάσταση, βρίσκοντας λύσεις από τους Καλουδά (6π.), Βερβίτα (4π.), Τσάτο (4π.), Θωμόπουλο (2π.) και Πανταζή (2π.) και μειώνοντας τη διαφορά στο καλάθι. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 18-21.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 19-20. Άλυτος γρίφος παρέμεινε το μαρκάρισμα του Νικολού, ο οποίος προσέθεσε 12 πόντους στη συλλογή του, ενώ στην αντίπερα όχθη το δίδυμο Βερβίτας (8π.) - Καλουδάς (5π.) συνέχισε να προσφέρει σταθερά στο επιθετικό σκέλος, κι όχι μόνο. Σκορ ημιχρόνου, 37-41.

Μετά την ανάπαυλα το ντέρμπι συνεχίστηκε με την παραγωγικότητα των δύο ομάδων να αυξάνεται ακόμη περισσότερο. Οι Θωμόπουλος (11π.) και Ψαλτάκης (12π.) μπήκαν για τα καλά στην εξίσωση των διακριθέντων για Luckers και Sfihters αντίστοιχα, με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν την τελευταία περίοδο από το +6. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 58-54.

Φοβερή μάχη στο τελευταίο δεκάλεπτο με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια διαρκώς και την αγωνία να χτυπάει κόκκινο! Μόλις ένα λεπτό πριν το τέλος ο Θωμόπουλος σταματά καθαρά και εντυπωσιακά τον Παπαδόπουλο, ενώ στην άλλη πλευρά του γηπέδου ευστοχεί σε ακροβατικό lay-up, βάζοντας μπροστά τους Suck n’ Luckers με 76-74. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Νικολός θα σηκωθεί για τρεις από την περιφέρεια, όμως ο Τσάτος δεν θα συγκρατήσει την φόρα του και θα τον στείλει στη γραμμή των 4,5 μέτρων για τρεις αγχωτικές βολές. Ο Νικολός αστοχεί στην πρώτη, βάζει τη δεύτερη, χάνει και την τρίτη, όμως παίρνει ο ίδιος το επιθετικό ριμπάουντ και ευστοχεί από κοντά για το 76-77. Έμεναν 13 δευτερόλεπτα για τους Luckers που είχαν τριπλή ευκαιρία για νέα προσπέραση με Θωμόπουλο και Πανταζή στην εκπνοή. Τελικά, όμως, οι Φιλαδελφιώτες ήταν εκείνοι που ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς, με τον Παναγιώτη Νικολό να βάζει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στην δεύτερη νίκη των Sfihters στα παρκέ της διοργάνωσης.

Στο τέλος του αγώνα, οι Suck n’ Luckers είχαν 24/47 δίποντα, 7/32 τρίποντα και 7/17 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Philadelphia Sfihters είχαν 20/38 δίποντα, 10/27 τρίποντα και 7/15 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Νικολός με 33 πόντους, έχοντας 12/15 δίποντα, 1/6 τρίποντα και 6/11 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Βερβίτας με 20 πόντους και double-double, έχοντας 9/15 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Suck n’ Luckers (Βερβίτας): Βερβίτας 20, Ελέζογλου, Θωμόπουλος 18 (3), Καλουδάς 19 (4), Πανταζής 11, Τσάτος 8.

Philadelphia Sfihters (Νικολός): Θεοδωρόπουλος 4, Ιωάννου, Κοβάνης 3 (1), Κούλιος, Λουπέτης 10 (2), Νικολός 33 (1), Παπαδόπουλος, Ρήγκος 1, Ψαλτάκης 26 (6).

Τι μας άρεσε: Το σασπένς στο φινάλε.