13/10/2024
Emporio Armani 16 8 14 21 - 59 -
ΑΝΕΜΩΝΗ B.C. 4 12 12 12 - 40 -

Νικηφόρα πρεμιέρα για τους πρωταθλητές

Με νίκη ξεκίνησε το πρωτάθλημα η Emporio Armani επικρατώντας με 59 - 40 της Ανεμώνης.

Η ομάδα του Ντίνου Τσιαμάκη διαχειρίστηκε πολύ καλά το παιχνίδι και έφτασε στο "ροζ φύλλο" στην πρεμιέρα.

Οι πρωταθλητές μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και μετά το αρχικό 0 - 2 έκαναν σερί 16 - 0 και έκλεισαν τελικά με διαφορά 12 πόντων το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +16 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, όμως η Ανεμώνη αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 10 - 2 μείωσε στους 8 στο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η Ανεμώνη πλησίασε στους 3, όμως η Armani ανέβασε στροφές και με σερί 9 - 0 ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια τιμή, για να κλείσει την περίοδο με προβάδισμα 10 πόντων.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές παρότι έπαιξαν χωρίς το Σταυρόπουλο, βρήκαν λύσεις και έφτασαν στην τελική επικράτηση με διαφορά 19 πόντων.

Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν ο Novibet MVP της αναμέτρησης Χρήστος Κοργιαλός και ο Χρήστος Τασιούλης που σημείωσαν από 10 πόντους.
Η Ανεμώνη είχε πρώτο σκόρερ το Δημήτρη Μεταξά που πέτυχε 20 πόντους και ακολούθησε ο Κώστας Έξαρχος με 13.

Τι μας άρεσε. Ο Αντώνης Δάρλας έλειπε, ο Χρήστος Σταυρόπουλος δεν έπαιξε πολύ, αλλά η Armani έχει την ποιότητα να φτάνει σε νίκες ακόμα και με αυτές τις συνθήκες.

Τι δε μας άρεσε. Η Ανεμώνη είχε κενά διαστήματα και είναι λογικό, καθώς πρέπει να εντάξει τους αρκετούς νέους παίκτες στον τρόπο που αγωνίζεται η ομάδα.

EMPORIO ARMANI (Ντίνος Τσιαμάκης): Γρομητσάρης Σ., Δάρλας Φ. 6, Κάππας 2, Κατερινόπουλος 4, Κοκοτός 2, Κοργιαλός 10, Σβίγγος 2, Σταυρόπουλος 9(2), Τασιούλης Ι. 9(3), Τασιούλης Χ. 10, Τρίκας, Τσάσσης 5(1).

ΑΝΕΜΩΝΗ B.C. (Παναγιώτης Καραβίας): Γαβρικούδης, Δρακόπουλος 2, Έξαρχος 13(2), Θανασούλας, Θάνος 2, Καραβίας 2, Λύγδας, Μεταξάς 20, Μπούρος, Νικολόπουλος 1, Ντζάνης, Σιώζιος.