07/10/2020
Most Wanted 7 9 10 17 - 43 -
Anonymous BC 7 13 14 22 - 56 -

Νικηφόρα πρεμιέρα οι Anonymous!

Το βραδάκι της Τρίτης 6 Οκτωβρίου στο Basketaki Arena , έγινε αγώνας για την πρώτη αγωνιστική του έβδομου ομίλου της D2.Το ματς έδειχνε ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η κατακόρυφη άνοδος των Anonymous στο δεύτερο τους οδήγησε σε εύκολη νίκη με 43-56 επί των Most Wanted που έχασαν και τον αρχηγό τους με τραυματισμό!

Το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο. Κότσιρας(4), Χειράκης, Καραμασιώτης από την μία και Μπουτσικάκης, Πολυχρόνου,Ελευθεριάδης από την άλλη είχαν τις δύο ομάδες ισόπαλες(7-7).

Οι Most Wanted μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με Κρινή(3) και Καραμασιώτη(5), αλλά στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με τρία συνεχόμενα τρίποντα από Μπουτσικάκη(2), Κώτσια και 4 πόντους του Στεφανάτου έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 16-20.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Αnonymous να βρίσκουν δύο καλάθια με Ουζουνίδη , Φιλαρτζή και τους Wanted να απαντούν με Καραμασιώτη και Κότσιρα(22-24). Μετά τα πρώτα πέντε λεπτά οι Κόκκινοι βρήκαν ρυθμό και με Στεφανάτο,Πολυχρόνου, Μπαλάσκα και Κώτσια να προσθέτουν 10 πόντους ξέφυγαν με 22-34 , για να μειώσουν Νικολάου με τρίποντο και Καραμασιώτης με βολή(26-34).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Αnonymous μπήκαν με σκοπό να τελειώσουν μία ώρα αρχύτερα την υπόθεση νίκη. Μπαλάσκας, Τζουβάρας, Στεφανάτος και Αλεφαντινός έκαναν το σκορ 26 – 43. Οι Wanted προσπάθησαν να αντιδράσουν με Ντάναση,Κρινή και Πίκουλη, αλλά δύο συνεχόμενες τρίποντες βόμβες του Μπουτσικάκη και καλάθια από Ουζουνίδη και Ελευθεριάδη έβαλαν τέλος στα όνειρα τους(32-54). Στα δύο λεπτά που απέμεναν , οι γηπεδούχοι με τον Καραμασιώτη να πετυχαίνει τρίποντο και να αποχωρεί τραυματισμένος και τους Κρινή, Χειράκη και Μιτζέλο να προσθέτουν ακόμα 8 πόντους, μάζεψαν την διαφορά διαμορφώνοντας το τελικό 43-56.Ο Πολυχρόνου το κερασάκι στην τούρτα των Anonymoys.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Peter Μπουτσικάκης με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ , 1 κλέψιμο και 1 τάπα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σάκης Καραμασιώτης με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι Most Wanted είχαν 13/45 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 14/28 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Οι Anonymous είχαν 23/43 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 3/ βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Most Wanted(Καραμασιώτης): Χειράκης 3, Νικολάου 3, Καραμασιώτης 12 (8ρ.), Κότσιρας 8, Κάλας (6ρ.) Πίκουλης 1(6ρ.), Μιτζέλος 2, Ντάνασης 2, Κρινής 12(9ρ.).

Anonymous (Χειλάκης): Στεφανάτος 9, Κώτσιας 6, Ελευθεριάδης 5, Αλεφαντινός 2 (6ρ.), Μπουτσικάκης 14(8ρ.), Φιλαρτζής 2(14ρ.), Ουζουνίδης 5, Μπαλάσκας 7, Τζουβάρας 2, Πολυχρόνου 4.

Τι μας άρεσε: Η κλάση του Μπουτσικάκη που έβαλε τις βάσεις νίκης στους Anonymous.

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Καραμασιώτη.