08/10/2023
Brazzerzz Beachterzz 22 8 13 8 - 51 -
Buzzer Eaters 15 6 13 5 - 39 -

Νικηφόρα πρεμιέρα για τους Beachterzz!

Ποδαρικό με το δεξί για τους Brazzerzz Beachterzz στον δεύτερο όμιλο της Master League, καθώς στην πρεμιέρα κέρδισαν τους μαχητικούς Buzzer Eaters με 51-39 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Παρά το μέτριο ξεκίνημα των δύο ομάδων στο παιχνίδι, από τα μισά της πρώτης περιόδου ο Πολυχρονόπουλος πήρε μπρος και με 12 δικούς του πόντους, 4 του Τσίτουρα και 4 του Γρηγορακάκη, οι Brazzerzz Beachterzz προηγήθηκαν με 22-15. Ο Νιφόρας με ο πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τριποντάκι είχε ο Ζαννιάς.

Στην δεύτερη περίοδο ο Πολυχρονόπουλος σημείωσε άλλους 6 πόντους και μαζί με τις 2 βολές του Γρηγορακάκη, έστειλαν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 30-21. Ο Μπερσίρεβιτς με δύο τρίποντα ήταν ο μόνος που βρήκε στόχο για τους Buzzer Eaters στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Brazzerzz Beachterzz κατάφεραν να βρεθούν στο +16, 40-24, ωστόσο τελικά με τους 4 πόντους του Πολυχρονόπουλου και τους 3 του Δημητριάδη, διατήρησαν το +9 του πρώτου μέρους, 43-34. Την ομάδα του Μπάλτα κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο τα δύο τρίποντα του Ζαννιά, οι 4 πόντοι του Ρίζου και το τρίποντο του Νιφόρα. Σκορ τρίτης περιόδου 43-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Δημητριάδη διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Πολυχρονόπουλο, Τσίτουρα και Δριβάκο, έφτασε δίκαια στη νίκη με 51-39! Για τους Buzzer Eaters στα τελευταία λεπτά του αγώνα το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς σημείωσε ο Ρίζος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/20 βολές, 15/37 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 21 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/15 βολές, 5/20 δίποντα και 7/30 τρίποντα. Μάζεψαν 23 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των Brazzerzz Beachterzz ο Πολυχρονόπουλος με 24 πόντους, έχοντας 7/10 βολές, 4/9 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των Buzzer Eaters ο Μπερσίρεβιτς με 8 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Βγενόπουλος, Γρηγορακάκης 8, Δημητριάδης 5, Δριβάκος 6, Μπότσαρης, Πολυχρονόπουλος 24 (3), Τσίτουρας 8

Buzzer Eaters (Μπάλτας): Βουνισέας, Δεδεμάδης, Ζαννιάς 10 (3), Κολοβός, Μπερσίρεβιτς 8 (2), Νιφόρας 12 (2), Ρίζος 9, Παναγιωτίδης

Τι μας άρεσε: Το τρομερό buzzer beater του Πολυχρονόπουλου στο φινάλε της πρώτης περιόδου!