15/06/2023
Varicurry B.C 14 16 18 23 - 71 -
Beerokoillers 30 21 9 28 - 88 -

Νικηφόρο φινάλε για τους Beerokoillers!

Το βράδυ της Παρασκευής στο Basketaki Arena οι Beerokoillers επικράτησαν των Varicurry με 71-88 στο πλαίσιο της 7ης και τελευταίας αγωνιστικής της φάσης των ομίλων της Summer Master League. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους, παίζοντας όμορφο και ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Με σπασμένα φρένα μπήκε στο παρκέ η ομάδα του Μανδηλαρά. Το δίδυμο Ράνιος (12π.) - Αλεξόπουλος (11π.) ήταν καταιγιστικό από νωρίς, με αποτέλεσμα οι Beerokoillers να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά ασφαλείας από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Παρά τα προβλήματα στην άμυνα, οι γηπεδούχοι πήραν σκορ από όλους τους τους παίκτες, με τους Μορφονιό (4π.) και Κολέτσο (4π.) να ξεχωρίζουν. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-30.

Πιο μοιρασμένο ήταν το ματς στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τους Beerokoillers πάντως να διατηρούν τα ηνία, βρίσκοντας στήριγμα στους Ράνιο (9π.), Αλεξόπουλο (7π.), Κατσίκη (3π.) και Παναγιωτάκη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι κιτρινόμαυροι εμφανίστηκαν βελτιωμένοι, όμως δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά, παρά την προσπάθεια των Ζορμπάνου (7π.), Στρουμπούλη (4π.), Κολέτσου (2π.) και Κολοβού (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 30-51.

Μετά την ανάπαυλα οι Varicurry μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν. Με αντεπίθεση διαρκείας, λοιπόν, και κρατώντας μόλις στους 9 πόντους τους φιλοξενούμενους, οι Varicurry μείωσαν σημαντικά την απόσταση με πρωταγωνιστές τους Ζορμπάνο (10π.), Κολέτσο (6π.) και Κολοβό (2π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν σε αυτό το διάστημα οι Beerokoilers, αφού μονάχα ο Αλεξόπουλος (6π.) παρέμεινε σταθερός επιθετικά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 48-60.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η παραγωγικότητα των δύο ομάδων εκτοξεύτηκε, με το επιμέρους σκορ να γράφει 23-28 υπέρ των Beerokoillers. Οι Varicurry πάλεψαν με όλες τις δυνάμεις, βρίσκοντας μεγάλα καλάθια από τους Κολέτσο (9π.), Ζορμπάνο (8π.), Στρουμπούλη (2π.), Μορφονιό (2π.) και Κολοβό (2π.), όμως αυτό δεν αποδείχθηκε αρκετό. Ράνιος (9π.) και Αλεξόπουλος (8π.) συνέχισαν ακάθεκτοι να πληγώνουν την άμυνα των γηπεδούχων, ενώ το κερασάκι στην τούρτα των νικητών ήρθε με τα μακρινά αρχηγικά σουτ των Κώστα Μανδηλαρά, ο οποίος αποχαίρετησε τη σεζόν αφιερώνοντας τρίποντα στον γιο του.

Στο τέλος του αγώνα, οι Varicurry είχαν 29/66 δίποντα, 3/17 τρίποντα και 4/11 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη.  Στον αντίποδα, οι Beerokoillers είχαν 25/41 δίποντα, 11/30 τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σάββας Αλεξόπουλος με 32 πόντους και double-double, έχοντας 11/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Ζορμπάνος με 27 πόντους και double-double, έχοντας 11/23 δίποντα, 1/7 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Varicurry (Ζορμπάνος) : Ζορμπάνος 27 (1), Κολέτσος 21 (2), Κολοβός 8, Μορφονιός 7, Στρουμπούλης 8.

Beerokoillers (Μανδηλαράς) : Αλεξόπουλος 32 (2), Κατσίκης 9 (3), Μανδηλαράς 8 (2), Παναγιωτάκης 4, Ράνιος 35 (4).

Τι μας άρεσε : Ο γρήγορος ρυθμός του αγώνα και τα highlights που μας προσέφερε ο Κολέτσος !

Δεκάλεπτα : 14-30, 16-21, 18-9, 23-28.