16/09/2020
Fast Break 13 10 9 12 - 44 -
Γιουγκοπιάστηκα 16 18 10 16 - 60 -

Νικηφόρο ξεκίνημα για την Γιουγκοπιάστηκα!

Με το… δεξί μπήκε στη νέα σεζόν η Γιουγκοπιάστηκα, καθώς επικράτησε εύκολα (44-60) των Fast Break για το Basketaki Cup. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, χάρη στην πολύ καλή άμυνα τους και δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να τους απειλήσει. Αντίθετα, οι Fast Break είχαν πολλά θέματα στην επίθεση, τα οποία δεν κατάφεραν να λύσουν σχεδόν σε κανένα σημείο του αγώνα, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό.

Πολύ ορεξάτη μπήκε στο παιχνίδι η Yugopiastika και προσπάθησε από πολύ νωρίς να επιβάλει τον ρυθμό της. Με σχεδόν απόλυτη ευστοχία στην επίθεση προηγήθηκε με 7-2, όμως δεν είχε διάρκεια. Οι Fast Break αντέδρασαν και με πρωταγωνιστή τον Μπουλαξή, που πέτυχε έξι σερί πόντους, μπήκαν για πρώτη φορά σε θέση οδηγού (8-7), όμως δεν έμειναν για πολύ εκεί. Η Γιουγκοπιάστηκα είχε απάντηση με Πατάγια και Τσέκο και πήρε εκ νέου το προβάδισμα (11-16), το οποίο και διατήρησε μέχρι το τέλος της περιόδου (13-16), παρότι έμεινε χωρίς σκορ για περισσότερα από δύο λεπτά.

Το σκηνικό άλλαξε τελείως στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς οι Fast Break κόλλησαν επιθετικά και έμειναν στο μηδέν για σχεδόν πέντε λεπτά. Την ίδια στιγμή η Yugopiastika έφτανε με χαρακτηριστική άνεση στο καλάθι και με σερί 8-0 αποσπάστηκε για πρώτη φορά στο ματς με διψήφια διαφορά (13-24). Ο Κεραμάρης αρχικά και ο Μπουλαξής στη συνέχεια προσπάθησαν να αφυπνίσουν την ομάδα τους, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Η Γιουγκοπιάστηκα συνέχισε να έχει το πάνω χέρι, ήλεγχε απόλυτα την κατάσταση, κυρίως μέσω της καλής της άμυνας και έκλεισε το ημίχρονο με… αέρα 11 πόντων (23-34).

Η διαφορά άγγιξε ακόμη και τους 16 πόντους (23-39) στο ξεκίνημα της επανάληψης και κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν… ταχύτητα. Οι Fast Break έδειξαν σημάδια αντίδρασης, έβγαλαν μερικές καλές συνεργασίες στην επίθεση και “ροκάνισαν” τη διαφορά (32-41). Μάλιστα, θα μπορούσαν να είχαν μειώσει ακόμη περισσότερο αν δεν ήταν τόσο βιαστικοί στις επιλογές τους, την ίδια στιγμή που η Γιουγκοπιάστηκα είχε χαλαρώσει πάρα πολύ. Παρόλα αυτά, με ένα τρίποντο του Τσάνταλη στο φινάλε του δεκαλέπτου διατήρησαν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα (32-44).

Η Γιουγκοπιάστηκα δεν ήταν διατεθειμένη να μπει σε περιπέτειες και να κινδυνέψει να γκρεμίσει ότι είχε “χτίσει” για παραπάνω από ένα ημίχρονο. Έτσι, ανέβασε στροφές στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και με μπροστάρη τον Πατάγια αποσπάστηκε ξανά με +15 (35-50), όμως το σημαντικότερο ήταν πως είχε πάρει και πάλι τον έλεγχο της κατάστασης. Η αντίδραση των Fast Break δεν ήρθε ποτέ, με τη Γιουγκοπιάστηκα να διατηρεί μέχρι τέλους το προβάδισμα και να ξεκινά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο (44-60) τη σεζόν.

Συνολικά οι Fast Break είχαν 14/59 εντός πεδιάς, 3/23 τρίποντα και 13/29 ελεύθερες βολές, μάζεψαν 40 ριμπάουντ (9-31), μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη. Από την άλλη, η Γιουγκοπιάστηκα είχε 23/58 εντός πεδιάς, 9/19 τρίποντα και 5/6 ελεύθερες βολές, μάζεψε 36 ριμπάουντ (3-33), μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.

Fast Break (Μπουλαξής): Νιωτάκης 2, Σμυρνής 2, Γκιουλιστάνης 12, Μπουλαξής 13, Κοσσένας 3, Αντωνέλος 4, Κεραμάρης 8 (9ρ.), Μακρής.

Γιουγκοπιάστηκα (Μπαντράς): Μπαντράς, Βουτυράς, Πατάγιας 13, Παπαγεωργίου 10, Τσάνταλης 7, Κύρκος 2, Κοέν 9, Σακαρέλος 10, Τσέκος 6, Παπάζογλου 3.

Τι μας άρεσε: Η Γιουγκοπιάστηκα εμφανίστηκε απόλυτα έτοιμη στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν. Είχε μικρά “νεκρά” διαστήματα, όμως ήλεγξε στη μεγαλύτερη διάρκεια τον ρυθμό και δεν απειλήθηκε από τον αντίπαλο.