16/09/2024
The Jokers 9 14 16 5 - 44 -
Optimus Priamus 11 21 14 8 - 54 -

Νικηφόρο ξεκίνημα για τον Optimus Priamus στο κύπελλο!

Βράδυ Δευτέρας στο Μαζαράκη οι Jokers υποδέχτηκαν τον Optimus Priamus  για την 1η αγωνιστική του Basketaki Cup. O Optimus Priamus ήταν αυτός που πήρε το πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς με σκορ 44-54.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν σχεδόν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να δίνουν  δυνατές μάχες . Αρχικά οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τους Κηρύκο, Σκουντή και Φραγκογιάννη. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με τον Χατούνογλου από την ρακέτα και τους Βασιλειάδη και Καλτσάκα να βρίσκουν λύσεις με σουτ εντός πεδιάς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ. Αύξησαν την διαφορά οι φιλοξενούμενοι με τους Βασιλειάδη, Φανουργιάκη και Χατούνογλου να βρίσκουν λύσεις. Από την πλευρά των γηπεδούχων αυτοί που  μείωσαν στο σκορ ήταν οι Κηρύκος, Τσέκας και Μενουδάκος. Το σκορ στην ανάπαυλα ήταν 23-32.

Μετά την ανάπαυλα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Οι δύο ομάδες δεν ξέφυγαν στο σκορ, καθώς οι άμυνες ήταν πολύ κλειστές. Οι Jokers βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τους Φραγκογιάννη, Κηρύκο και Μωραίτη. Από τον Optimus Priamus βοήθησαν επιθετικά οι Χατούνογλου, Βασιλειάδης και Καλτσάκας.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ρυθμός στην επίθεση έπεσε. Οι δύο ομάδες έδωσαν έμφαση στην άμυνα με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη στο τελευταίο πεντάλεπτο. Από τον Optimus Priamus σκόραραν οι Καλτσάκας, Χατούνογλου και Φουντουλάκης. Από την άλλη πλευρά σκόραραν οι Φραγκογιάννης και Τσέκας.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Ευάγγελος Καλτσάκας με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ. Από την αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Ιωάννης Κηρύκος με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Jokers(Μενουδάκος): Χασαλεύρης, Φραγκογιάννης 12, Απτόσογλου 3, Τσέκας 4, Σκουντής 2, Μωραίτης 2, Τζιτζογλάκης 2, Κοντοές,  Κηρύκος 16, Μενουδάκος 3, Μπαφαλούκος.

Optimus Priamus (Χατούνογλου): Παπαδάκος 9, Φανουργιάκης 6, Φουντουλάκης, Καλτσάκας 12, Σκουτέρης,  Βασιλειάδης 15, Χατούνογλου 12.

Τι μας άρεσε: Η δυναμική εμφάνιση του Optimus Priamus στην άμυνα!