02/06/2024
Los Lampriniers 9 12 15 15 - 51 -
Ραμολιμέντα 12 17 13 17 - 59 -

Νίκη γεμάτη ιδρώτα για τα Ραμολιμέντα!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματα τους επιθετικά, μέχρι ώσπου άνοιξε το σκορ ο Αντωνόπουλος Παναγιώτης, με καλάθι και φάουλ. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι στην αρχή, προηγούμενοι με 9-5 με οδηγό των ζεστό Αντωνόπουλο. Για τους φιλοξενούμενους ήρθε η αντίδραση, με σερί 7-0  κλείνοντας προηγούμενοι το δεκάλεπτο με σκορ 9-12. Την αρχή στο σκοράρισμα για τους φιλοξενούμενους έκανε ο Καραχρήστος και ακολούθησαν Τσαφαντάκης, Τσούτης, Ράλλης και Παρλαβάντζας με buzzer beater σουτ δύο πόντων.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ραμολιμέντα έκαναν καλύτερη εκκίνηση, με σερί 8-0 χάρις των τριπόντων του Δεδεμάδη και Τσούτη. Οι γηπεδούχοι βρήκαν απαντήσεις στο σκοράρισμα, μειώνοντας τη διαφορά στο -3 (19-22), αλλά η πίεση στην άμυνα των φιλοξενούμενων απέδωσε καρπούς και μπήκανε προηγούμενοι στα αποδυτήρια, με σκορ 21-29. Επιθετικά τη διαφορά για τους γηπεδούχους έκανε ο Γκόλιας με 5 πόντους, ενώ για τα Ραμολιμέντα η συνεισφορά στο σκοράρισμα υπήρξε πολύπλευρη.

Πολλά φάουλ, σκληρές άμυνες και περίσσιος ιδρώτας θα χαρακτήριζε  το τρίτο δεκάλεπτο, καθώς με την επιστροφή από την ανάπαυλα είχανε πλήρως φορτισει τις μπαταρίες τους. Καλύτερο ξεκίνημα έκαναν οι γηπεδούχοι, πιάνοντας σε αρκετά σημεία την άμυνα των Ραμολιμέντα στον ύπνο, με τον Αντωνόπουλο Παναγιώτη να τρυπώνει και να κερδίζει φάουλ. Για τους φιλοξενούμενους, Μπονώρης και Παρλαβάντζας  είχανε από 4 πόντους και διατήρησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος της περιόδου, με σκορ 36-42.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου οι Los Labriniers μπήκανε πιο αποφασισμένοι από ποτέ, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ (46-42). Αντωνόπουλος Π. και Ευγενείας με 4 πόντους έκαστος, έδωσαν το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Τότε ανέλαβε το εκτελεστικό κομμάτι στην επίθεση, για τους Ραμολιμέντα, ο Παρλαβάντζας με 3 πόντους και  ο Τσούτης με 11 δικούς του, χάρισαν το διπλό στην ομάδα τους, με σκορ 51-59.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Τσούτης των Ραμολιμέντα, με  19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Για τους Los Labriniers ξεχώρισε ο Βασίλης Ευγένιος με 11 πόντους, 12  ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο

Los Labriniers (Βαμβακάς): Αντωνόπουλος Π. 20, Θωμόπουλος 2, Γρύλλης 6, Βαμβακάς 1, Αντωνόπουλος Θ. 2, Γκόλιας 5, Μαυρακάκης 2, Βασιλάκης 2, Ευγενείας 11.

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Παρλαβάντζας 16, Ποσταλής 2, Ράλλης 4, Τσαφαντάκης 9, Τσούτης 19, Ασημάκης , Γουριώτης , Δεδεμάδης 3, Καραχρήστος 2, Μπονώρης 4, Νάκος , Χασιώτης .

Τι μας άρεσε: Η σκληράδα των δύο ομάδων!