20/03/2024
Brooklyn Bets by Amerikanos24 9 16 16 21 14 76 -
Gladiators 15 8 18 21 8 70 -

Νίκη γοήτρου για τους Brooklyn Bets!

Βράδυ Τετάρτης στο Athens Sports Hall οι Brooklyn Bets υποδέχθηκαν τους Gladiators, με τους γηπεδούχους να παίρνουν σπουδαία νίκη γοήτρου στην παράταση με 76-70.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, παίζοντας σε γρήγορο τέμπο βρήκαν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Πρίτσος και Τσακίρης με 7 και 5 πόντους αντίστοιχα έδωσαν το προβάδισμα στους Gladiators με 9-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Για τους γηπεδούχους ο Φωτόπουλος με 4 πόντους ήταν αυτός που ξεχώρισε στην αρχή.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους Bets να ανεβάζουν ρυθμό και να διαβάζουν καλύτερα τις επιθέσεις τους, κατάφεραν να βρουν περισσότερες λύσεις επιθετικά. Αγγελόπουλος με 8 και Πουλόπουλος με 5 έβαλαν μπροστά την ομάδα τους στο τέλος του ημιχρόνου με 25-23. Ιδιαίτερα άστοχοι εμφανίστηκαν οι φιλοξενούμενοι στην δεύτερη περίοδο, με τον Ντάγκα να κρατά την ομάδα του κοντά στο σκορ.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν ορεξάτες στο παρκέ και παίζοντας γρήγορο μπάσκετ κατάφεραν να βγάλουν ωραίες φάσεις μέσα από συνεργασίες. Για τους γηπεδούχους ο εξαιρετικός Πουλόπουλος συνέχισε να βγάζει ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και μαζί με τον Αγγελόπουλο έδιναν λύσεις στους Bets. Από την άλλη οι Gladiators έβγαλαν αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Τσακίρη να αναλαμβάνει δράση με 8 πόντους, με το σκορ να βρίσκεται στην απόλυτη ισορροπία στο τέλος της περιόδου, 41-41.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι φάνηκαν να έχουν περισσότερες λύσεις και πήραν ένα μικρό προβάδισμα 6 πόντων. Πολύ σκληροί για να "πεθάνουν" οι Gladiators βρήκαν μεγάλα σουτ από Τσακίρη, ο οποίος είχε και την ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι με ένα φαινομενικά εύκολο λειάπ, όμως αστόχησε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο οι Bets έδειξαν πιο ξεκούραστοι και με τον Μουχίμογλου να βγαίνει μπροστά την κρίσιμη ώρα με 8 πόντους, οι γηπεδούχοι πήραν σπουδαία νίκη με 76-70 απέναντι στους μαχητικούς Gladiators.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Πουλόπουλος με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Πρίτσος με 13 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Brooklyn Bets (Μουχίμογλου): Αγγελόπουλος 20, Δαραμούσκας 6, Μουχίμογλου 14, Νικολαΐδης 4, Πουλόπουλος 21, Ρούσσος 2, Φωτόπουλος 8, Χουσέας 1

Gladiators (Νάννος): Βαταλίδης, Ζαΐμης 8, Κόκκινος, Λαδάς, Νάννος 3, Ντάγκας 11, Πρίτσος 13, Ρούσσος 2, Τσακίρης 33

Τι μας άρεσε: Το φινάλε του αγώνα!