18/11/2022
Tebelwolves 19 8 14 12 - 53 -
Kourkoutes BC 18 20 12 19 - 69 -

Νίκη "παραμονής" για τους Kourkoutes!

Την αήττητη πορεία τους στον τέταρτο όμιλο της Master League συνεχίζουν οι Kourkoutes, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισαν και τους Tebelwolves με 53-69 στο κλειστό του Κολωνού και έκαναν το 4/4!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Tebelwolves να προηγούνται με 19-18, χάρη σε 8 πόντους του Κυριακίδη, 4 του Μασοκώστα και τρίποντο του Κορδαλή. Ο Βεϊσάκης με 5 πόντους και ο Καντιώτης με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 3 είχαν οι Αγγελόπουλος, Νανόπουλος και Τσάκωνας.

Στην δεύτερη περίοδο οι Kourkoutes έσφιξαν την άμυνά τους και με τους Τσάκωνα (6π), Λαδιά (6π) και Νακόπουλο (4π) να πετούν φωτιές, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 27-38. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο, με τον Κυριαζή να σκοράρει 6 πόντους και τον Καραγρηγορίου 2.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Σαρακηνού είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, έφτασε μέχρι και στο +16, 27-43, και τελικά με 6 πόντους του Αγγελόπουλου και 4 του Τσάκωνα, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, 41-50. Τους "Λθκιθς κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Κορδαλής και Κυριαζής με 6 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 41-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Kourkoutes δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Βεϊσάκη, Νακόπουλο και Λάδια, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 53-69. Για τους Tebelwolves στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Καραγρηγορίου, Κυριακίδης και Κυριαζής.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/16 βολές, 15/42 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 9 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 13/24 βολές, 19/48 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Tebelwolves ο Κυριακής με 16 πόντους, έχοντας 2/6 βολές, 7/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp για τους Kourkoutes ο Νακόπουλος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 2/8 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Κυριαζής 16, Τζερεμές, Γεράνιος, Ζάτας 4, Καραγρηγορίου 8 (1), Κυριακίδης 10 (1), Μασοκώστας 6, Στεριάδης, Κορδαλής 9 (3)

Kourkoutes (Αθανασίου): Σαρακηνός, Αθανασίου 2, Βεϊσάκης 15 (2), Αγγελόπουλος 9 (2), Καντιώτης 2, Λαδιάς 10,  Νακόπουλος 12 (2), Τσάκωνας 19

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Kourkoutes!