30/06/2023
Hellas Paper Bears 22 28 15 19 - 84 -
Lockers 18 17 26 18 - 79 -

Νίκη στις λεπτομέρειες για τους Hellas Paper Bears!

Με υψηλό ρυθμό μπήκαν στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες, με τους Bears να κυνηγούν από νωρίς την νίκη, ψάχνοντας λύσεις στην άμυνα των αντιπάλων και κερδίζοντας ένα προβάδισμα στο σκορ. Οι Lockers φάνηκαν να έχουν διάθεση και βρήκαν λύσεις στην επίθεση παρόλο το σκορ με το τέλος της περιόφου να διαμορφώνεσαι σε 22-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ένταση του παιχνιδιού άρχισε να ανεβαίνει όλο και περισσότερο με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση για ένα δυνατό παιχνίδι. Οι Bears με πρωταγωνιστές τους Φαρμάκη και Χριστοδούλου, πήραν το προβάδισμα και περιόρισαν τον αντίπαλο στις επιθέσεις του. Αντίθετα οι Lockers με τον Αλεξανδρίδη σε πολύ καλή φόρμα κατάφεραν να πετύχουν κάποια καλάθια, χωρίς όμως να καταφέρνουν να μειώσουν την διαφορά, με σκορ ημιχρόνου 50-35.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον ίδιο ρυθμό, οι Bears συνέχισαν να πιέζουν, να δημιουργούν τις κατάλληλες συνεργασίες στην επίθεση και να ευστοχούν στα καλάθια. Όμως οι Lockers μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με τους Τσουματίδη, Αλεξανδρίδη και Καρυπίδη να βρίσκονται στην κορυφή της επίθεσης για την ομάδα τους και να καταφέρνουν να μειώσουν την διαφορά του σκορ, με τελικό αποτέλεσμα περιόδου 65-61.

Τελευταία περίοδος και καμία ομάδα δεν τα έβαλε κάτω, με τους Bears να συνεχίζουν ένα καλό σερί εύστοχων καλαθιών και να προσπαθούν να κρατήσουν την διαφορά υπερ τους. Οι Lockers επίσης συνέχισαν να πιέζουν τους αντιπάλους για να καταφέρουν την πολυπόθητη ανατροπή, χωρίς να το πετυχαίνουν όμως, με τελικό σκορ αγώνα 84-79.

MVP του αγώνα για τους Hellas Paper Bears ήταν ο Χρήστος Φαρμάκης με 31 πόντους και 10 ριμπάουντ

Από τους Lockers ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Αλεξανδρίδης με 28 πόντους και 8 ριμπάουντ

Hellas Paper Bears: Αναγνώστου, Αλεπάκης, Μπίλιος 13, Παλογιάννης 6, Πολυχρονιάδης Γ, Πολυχρονιάδης Χ. 8, Πολυχρονιάδης Θ, Ρίζος 7, Φαρμάκης Χ. 31, Φαρμάκης Κ, Χριστοδούλου 19

Lockers: Αλεξανδρίδης 29, Καρυπίδης 10, Μηνασίδης 6, Σπύρου 9, Τσουματίδης 25

Τι μας άρεσε: το ωραίο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες και η θέληση για την νίκη