08/05/2023
Jackals 9 18 10 20 - 57 -
Kamptzida lizards 19 13 19 4 - 55 -

Νίκη με ανατροπή για τους Jackals!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Kamptzida Lizards και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους με τις όμορφες συνεργασίες του Αλέξανδρου Πεφτιτσέλη και του Λίγκου να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Jackals παρά τις προσπάθειες του Φιλιππίδη και του Τάσκα, πλήρωσαν το νωθρό ξεκίνημα και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 9-19.

Οι Jackals ανέβασαν στροφές στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά με τον Λιάτσικο να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Kamptzida Lizards παρά την κακή αμυντική τους λειτουργία κράτησαν το προβάδισμα με τους Μπαλέκα, Μπαχτσιαβάνη και Καρακίτσιο να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια διαμορφώνοντας το 27-32.

Οι Kamptzida Lizards μπήκαν με το πόδι στο γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να φτιάξουν μία διαφορά ασφαλείας με τον Καρακίτσιο και τον Γεράκη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Jackals βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Κατσουπάκη, του Ζωγράφου και του Τσίπα, όμως η αδυναμία τους στην άμυνα τους στοίχησε με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 37-51.

Στην τέταρτη περίοδο οι Jackals μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν στο παιχνίδι και να κάνουν την ανατροπή. Έπαιξαν πιο δυνατά στην άμυνα και αυτό τους έδωσε ρυθμό και στην επίθεση, όπου ο Λιάτσικος και ο Κατσουπάκης πήραν φωτιά πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους για την ομάδα τους. Οι Kamptzida Lizards προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Καρακίτσιο, αλλά η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 57-55.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Κωνσταντίνος Λιάτσικος με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Για τους Kamptzida Lizards ξεχώρισε ο Βασίλης Καρακίτσιος με 17 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Jackals: Καραμανώλης 4, Τάσκας 4, Τζόκας, Λιάτσικος 20, Φιλιππίδης 8(1), Κατσουπάκης 8(2), Ζωγράφος 6(2), Τσίπας 7(1).

Kamptzida Lizards: Ζαγαρτζιλής 2, Μπαλέκας 6, Λίγκος 4, Καρακίτσιος 1, Κουκούλης 2, Α. Πεφτιτσέλης 8(2), Αρβανίτης, Τσερέλης 2, Γεράκης 8, Ι. Πεφτιτσέλης 2, Μπαχτσιαβάνης 4.

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.